Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Obiecał dwie podwyżki w roku. Jedna grupa emerytów bardzo skorzysta

168
Podziel się:

Nadchodzą zmiany w systemie wypłat dla rolników-emerytów. Jeżeli Koalicja Obywatelska dotrzyma słowa i wprowadzi drugą waloryzację świadczeń, zyskają zwłaszcza seniorzy otrzymujący wypłaty z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Obiecał dwie podwyżki w roku. Jedna grupa emerytów bardzo skorzysta
Donald Tusk chce, by emerytury były waloryzowane dwa razy w roku (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Podczas kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska zadeklarowała chęć wprowadzenia drugiej waloryzacji świadczeń. Jeżeli inflacja od stycznia do czerwca przekroczy 5 proc., renty i emerytury mają wzrosnąć dwa razy w roku.

Na takiej zmianie skorzystają nie tylko seniorzy otrzymujący świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale również emeryci z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - czytamy w "Fakcie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będzie ministrem finansów? Prof. Wojciechowski: trzeba posprzątać bałagan po PiS

Pierwsza waloryzacja nastąpi, jak co rok, 1 marca. Z prognoz obecnego resortu finansów - pod wodzą PiS - wynika, że wyniesie ona 12,3 proc. Jednak w przypadku emerytów z KRUS, podwyżki są wypłacane na nieco innych zasadach niż w ZUS.

Emerytury rolnicze są naliczane indywidualnie dla każdego rolnika i zależą od tzw. emerytury podstawowej, która wynosi 90 proc. minimalnego świadczenia. Waloryzacja podniesie minimalną emeryturę, co oznacza, że podstawowa emerytura, wyliczana od niej, również wzrośnie - informuje dziennik.

Emerytura podstawowa wynosi w tej chwili 1 tys. 429 zł 60 gr brutto, ale od 1 marca 2024 r. może wzrosnąć do 1 tys. 605 zł 44 gr. "Fakt" przygotował wyliczenia, które pokazują, jak mogą zmienić się wypłaty na rękę dla rolników-emerytów, w zależności od stażu pracy na roli.

Z analizy tej wynika, że seniorzy-rolnicy mogą liczyć miesięcznie na co najmniej 184 zł na rękę więcej. A niektórzy na ponad 200 zł więcej.

Druga podwyżka świadczeń. Ile zyskają emeryci?

Druga waloryzacja miałaby się odbyć we wrześniu lub w październiku, ale wówczas emerytury zostaną podniesione tylko o nadwyżkę o inflację. Prognozy mówią o 7-procentowej inflacji w drugiej połowie 2024 r., a to oznacza, że druga waloryzacja wyniosłaby 2 proc. O tyle też wzrośnie wówczas emerytura podstawowa.

Daje to kwotę 1 tys. 637 zł 55 gr. To oznacza, że kolejna podwyżka podniesie emerytury rolnicze co najmniej o 33 zł miesięcznie na rękę - czytamy w "Fakcie".

Jeśli Koalicja Obywatelska utworzy rząd z koalicjantami, emeryci będą także mogli liczyć na zwolnienie z podatku w wyniku podniesienia kwoty wolnej do 60 tys. zł.

- Kwota wolna od podatku oznaczać będzie dla przeważającej większości seniorów, że nie będą płacić podatku od emerytury. Nie skorzystają z tego ci, co mają najniższe emerytury, bo oni już dziś nie płacą podatku - mówił Donald Tusk w kampanii wyborczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
Policyjny pie...
3 miesiące temu
Ludzie czego szczujecie jednych na drugich za polityków się weźcie za ich przywileje co oni święte krowy immunitety,do emerytury może ile chce dorobić 4 pensje,diety ,zwroty za paliwo, mieszkanie dodatki i kupę innych tu macie pole do popisu a nie wyzywacie się jedni na drugich każdy miał wybór takie były przepisy teraz się zmieniły nie lejcie jadu jeden na drugiego
Emerytura
3 miesiące temu
Według dzisiejszych przepisów zasiłek emerytalny zwany emeryturą jest faktycznie rozdawnictwo. Żeby ten zasiłek spełniał rolę emerytury musiałby być wypłacany wg. zasady " ile wy pracowałeś płacąc składki tyle dostajesz". Dzisiaj, tzw. emerytury, dostają ludzie, którzy jej nie wypracowali! Deprawuje jest to, że wśród młodych emerytów są ludzie, którzy otrzymują wysokie świadczenie a nie uskładali zbyt wiele na IKE. Wiek emerytalny powinien być całkowicie zniesiony. Odchodzenie na emeryturę powinno być indywidualną decyzję że świadomością jaką otrzyma emeryturę wg. zgromadzonych składek.
Emeryt🤓
3 miesiące temu
Większość emerytów już teraz nie płaco podatku!!!😂🥳🤣
Emeryt
3 miesiące temu
Tusk tu emerytów wykoleguje, w marcu dadzą niską, a drugą dadzą dopiero wtedy jak inflacja przekroczy 5% w drugim półroczu, ale tylko o wartość , która przekroczyła 5% . Czyli jak inflacja będzie 6%, to podwyżka będzie 1%. Ale jak inflacja będzie np. 4,8% to już nic nie dostaniecie i Tusk oszust jest do przodu.
Karlos
3 miesiące temu
Przy emeryturach zrobił się duży ruch. Ciekawe czy to dlatego żeby je zwiększyć czy obniżyć. Gdy się bardzo miesza w tym gorącym temacie to może oznaczać że kosztem jednych wyrówna się drugim.
...
Następna strona