Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

"Czternastki" nie tylko z ZUS. Wiadomo, ile dostaną rolnicy

37
Podziel się:

Na tzw. czternastą emeryturę czekają nie tylko ci seniorzy, którzy otrzymują świadczenia z ZUS. 1 września pierwsze przelewy z KRUS dostaną emeryci-rolnicy. Jak wylicza dziennik "Fakt", niektórzy mogą liczyć na świadczenia w kwocie niemal 4 tys. zł "na rękę".

"Czternastki" nie tylko z ZUS. Wiadomo, ile dostaną rolnicy
KRUS szykuje się do wypłat "czternastek" (Pixabay, mogway70)

Jak zauważa "Fakt", "czternastki" zostaną automatycznie naliczone tym seniorom, którzy na dzień 31 sierpnia będą mieć prawo do pobrania emerytury lub renty.

"Takie zasady obowiązują i w ZUS, i KRUS. Z szacunków rządu wynika, że czternastki otrzyma 977 tys. m.in. emerytów-rolników. Ponieważ takie osoby mają bardzo niskie świadczenia, w ich przypadku czternastki będą najczęściej wyższe niż świadczenie wypłacane co miesiąc z KRUS" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie wszystkim równo". Zapytaliśmy emerytów, co sądzą o 14. emeryturze

"Czternastki" dla rolników. KRUS uruchamia wypłaty

Rząd podał, że kwota "czternastki" w tym roku to 2650 zł brutto. Tyle ekstrapieniędzy dostaną ci, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Przy wyższych świadczeniach "czternastka" zostanie pomniejszona na zasadzie złotówka za złotówkę. "Realnie jednak większość seniorów-rolników dostanie czternastkę w maksymalnej kwocie" - wskazuje "Fakt".

To, jak wysoką emeryturę otrzyma rolnik, zależy m.in. od tego, jak długo posiada ubezpieczenie w KRUS (Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - przyp. red.). Osoba, która opłacała składki przez 30 lat, może liczyć na ok. 1560 zł emerytury na rękę, a jej "czternastka" to 2187,50 zł netto. W przypadku 50-letniego stażu w KRUS standardowa emerytura (ok. 1756 zł netto) razem z "czternastką" (2161,50 zł netto) to niemal 4 tys. zł netto.

KRUS wypłaci pierwsze świadczenia w ramach łączonego przelewu (emerytura plus "czternastka") 1 września. Kolejne wypłaty są planowane na 5, 6, 8 września, a następnie 15, 20 i 25 września. Co ważne, od "czternastki" zostanie odprowadzona składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Świadczenie będzie wypłacane z urzędu. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Z kwoty tego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternaste emerytury zostały wypłacone po raz pierwszy w 2021 r. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Pikolo
10 miesięcy temu
Waloryzacja emerytur jest po fakcie a opłaty mediów w domu przed faktem. Czyli jak przeżyjesz inflację to dostaniesz nagrodę w postaci wyrównania ale kwoty emerytury nie strat . To wygląda jak masowa egzekucja bytową . A wszystko zatrzyma się już na etapie składek na emeryturę. Z konsekwencjami w momencie wystąpienia inflacji . Jak słyszę jak wspaniała władza tyle daje podwyżki emerytom to widzę bezwstydne oszustwo z konsekwencjami bytu a nawet życia emerytów a w zasadzie pracowników na emeryturze .
Ireene
10 miesięcy temu
Ale szczujecie jedni na drugich
Andrzej
10 miesięcy temu
Rząd pracuje nad przeniesieniem rolników z KRUS do ZUS tak by wszyscy byli w jednym systemie.
Respirator
10 miesięcy temu
🤮🤮🤮
filozofek
10 miesięcy temu
Rolnik ma 50 ha ziemi i z samego tego tytułu dostaje 110 tysięcy dopłat do niej ( 2200 do hektara). Na czysto. Wystarczy mieć, nie trzeba uprawiać. Uprawia sąsiad. I to on drze buźkę, że ceny niskie, że nie wychodzi, choć ktoś jeszcze bierze dopłatę do paliwa, dopłatę do nawozów, dopłatę do niskich plonów bo jak nie susza to ulewy. Nie wspomnę o KRUSie. 400 zł na kwartał. Nie chciałbyś, miastowy, dopłat do czegokolwiek, co wyrówna Ci strat na starcie z chłopkiem ze wsi?
...
Następna strona