Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Wyższe emerytury od 1 września. Wiadomo, ile wypłaci ZUS

428
Podziel się:

Do wrześniowych emerytur zostanie doliczona "czternastka". Dodatkowe świadczenie dostanie ponad 8,7 mln seniorów, a pierwsze przelewy Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi już w najbliższy piątek.

Wyższe emerytury od 1 września. Wiadomo, ile wypłaci ZUS
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (Flickr, Mateusz Wlodarczyk)

Jak zauważa dziennik "Fakt", na 10 dni przed wypłatą tzw. czternastych emerytur rząd postanowił podnieść kwotą świadczenia. W efekcie miliony seniorów w Polsce nie wiedzą, ile dokładnie dostaną we wrześniu od ZUS-u. "Czternastki" mają zostać wypłacone razem ze standardową emeryturą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński się ich boi? Mówią co zamiast 13. emerytury

Ruszają wypłaty z "czternastek". ZUS szykuje łączony przelew

Jak wyliczył dziennik, przy emeryturze 1000 zł brutto (910 zł netto), "czternastka" wyniesie 2273,50 zł. Tym samym łączny przelew z ZUS-u to 3183,50 zł. Emerytura 2000 zł brutto (1820 zł "na rękę") oznacza, że kwota "czternastki" to 2153,50 zł, a przelew będzie opiewał na kwotę 3973,50 zł. Dodatkową emeryturę na poziomie 434,50 zł otrzymają ci, których standardowe świadczenie wynosi 5000 zł brutto (4250 zł netto). Tym osobom ZUS przeleje we wrześniu 4684,50 zł.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem "czternastka" zostanie wypłacona we wrześniu. Dodatkowe środki trafią w sumie do blisko 9 mln emerytów i rencistów. Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę.

Minimalna wysokość "czternastki" będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało. W komunikacie kancelarii premiera zaznaczono, że do świadczenia będą zatem uprawnione osoby, których suma świadczeń nie przekracza 5500 zł brutto.

Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Z kwoty tego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternaste emerytury zostały wypłacone po raz pierwszy w 2021 r. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(428)
Michał
11 miesięcy temu
Moja żona chciała zrobić sobie paznokcie, pierwszy raz od kilku lat ,obdzwoniła wszystkie kosmetyczki i nie mają czasu ,wszystkie mają stałe klientki.Jedna z nich powiedziała że to efekt 500+ ,wszystkie młode mamy robią sobie ładne paznokcie z programu 500+.
Marta
11 miesięcy temu
Najbardziej nieodpowiedzialna i niekompetentna Minister Pracy od 1989 roku , wymyśla absurdalne programy socjalne,które mają zwiększyć dzietność a dzieci się rodzi coraz mniej a w dodatku zadłużając przyszłe pokolenia na dekady.
Michal
11 miesięcy temu
13 emerytura z podatku 9% zdrowotnego, 14 emerytura z zaniżonej rewaloryzacji. A nie którzy się cieszą że im dają. Według wyliczeń nie stety znaczną część jest na stracie. Bo państwo najpierw zabrało a później część oddało. I tak wyglądają realia
Seweryn
11 miesięcy temu
Ja nie liczę na emeryturę i inwestuję oszczędności. Na szczęście uczyłem się w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i pracuje jako Technik dentystyczny, więc dobrze zarabiam i mogę sobie pozwolić na inwestowanie.
pan emeryt
11 miesięcy temu
Nie trzeba składać wniosków? A ja złożę wniosek do ZUS-u. Odpowiedź będzie negatywna, więc odwołam się do Sądu Pracy i powołam się na art. 32 Konstytucji RP, który mówi, że wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Bo niby dlaczego 14-stkę otrzymają Ci, którzy pracowali krótko i często na czarno, a Ci, którzy pracowali długo są teraz dyskryminowani przez rząd. Dodam, że na swoją emeryturę pracowałem przez 48 lat i 5 miesięcy, do wieku 66 lat, bo Tusk podniósł mi wiek emerytalny. Teraz rząd uważa że za dobrze mi się powodzi i wzrost cen mnie nie dotyczy.
...
Następna strona