Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

"Czternastka" wyższa od zapowiedzi. "Każdy pracujący zapłaci za polityczne transfery"

691
Podziel się:

Jarosław Kaczyński ujawnił wysokość czternastej emerytury w 2023 r. Jej wysokość jest wyższa od nieoficjalnych zapowiedzi. Obietnice i programy socjalne sfinansują jednak wszyscy pracujący Polacy – przypomina ekspert. Wskazał też konkretne sumy wypływające z portfeli pracujących.

"Czternastka" wyższa od zapowiedzi. "Każdy pracujący zapłaci za polityczne transfery"
14. emerytura wyższa od prognoz. Jarosław Kaczyński ujawnił jej kwotę (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

W Paradyżu z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości spotkał się prezes tej partii. Lider obozu Zjednoczonej Prawicy ujawnił, ile wyniesie "czternastka" w 2023 r.

Otóż jak wiecie państwo, ustaliliśmy już i jest to już zawarowane prawnie, że tzw. 14. emerytura jest już świadczeniem stałym. Ale jest także pytanie, ile ona, w roku zmniejszającej się, ale jednak wciąż wysokiej inflacji, będzie wynosiła. Otóż będzie wynosiła 2,2 tys. zł netto – wskazał Jarosław Kaczyński.

Za transfery polityczne zapłacą pracujący

To kwota nawet nieco wyższa od tej, o której słyszeliśmy z nieoficjalnych przecieków. Media podawały, że "czternastka" ma wynieść 2 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W kluczowym dokumencie rządu nie ma planu na 800 plus. Dlaczego?

Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, w serwisie X (dawny Twitter) zwrócił uwagę, że za transfery socjalne zapłacą wszyscy pracujący Polacy.

Z każdego zarobionego 1 tys. zł pracujący zapłacą co miesiąc 14,50 zł, aby sfinansować polityczne transfery – napisał dr Antoni Kolek.

Co to oznacza? Podwyżka 14. emerytury do kwoty 2,2 tys. zł netto (w 2022 r. jej kwota stanowiła 1588,44 zł brutto) sprawia, że każdy pracujący Polak płaci na wszystkie państwowe programy socjalne 14,50 zł z każdego 1 tys. zł swojej pensji. Kwotę tę państwo pobiera za sprawą m.in. podatków, składek i opłat.

Oto szczegóły dotyczące 14. emerytury

Jak już napisaliśmy, tzw. 14. emerytura będzie w wysokości 2,2 tys. zł netto. Pojawią się też limity dotyczące przychodów. Jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 2,9 tys. zł i więcej, to jego świadczenie będzie pomniejszone w ramach mechanizmu "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że wysokość "czternastki" będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu przez świadczeniobiorcę.

Przykładowo: jeśli emeryt pobiera miesięcznie 3 tys. zł brutto, to jego 14. emerytura będzie wynosiła 2,1 tys. zł netto. Wszystko przez fakt, że senior przekroczył limit o 100 zł, a zatem o tyle pomniejsza się "czternastka".

Tym samym osoby pobierające emeryturę na poziomie 5,1 tys. zł brutto i więcej "czternastki" nie dostaną. Jak stwierdził Jarosław Kaczyński, ludzie z taką wysokością świadczenia "sobie poradzą" i nie potrzebują dodatkowych pieniędzy od państwa.

Zgodnie z szacunkami rządu w 2023 r. 14. emeryturę otrzyma ok. 8,3 mln emerytów i rencistów. Uprawnieni do świadczenia nie będą musieli składać żadnych dodatkowych wniosków, a samo świadczenie będzie wypłacone wraz z rentami i emeryturami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
polityka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(691)
Adam
10 miesięcy temu
Tym bardziej się cieszę, że kilka lat temu postanowiłem się przebranżowić i pójść do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Wykonuję zawód technika administracji i jestem bardzo zadowolony z zarobków. Nie martwię się o emeryturę.
ZNAFCA tematu
10 miesięcy temu
Chamski artykuł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! emeryt z 47 letnim okresem składkowym NIC NIE DOSTAJE ????????????????????????????????????????????????
Paweł
10 miesięcy temu
Postanowiłem nie liczyć na emeryturę czy dodatki i inwestuje swoje pieniądze już wcześniej. Korzystam z usług doradców finansowych z Phinance i już widzę tego korzyści.
123
10 miesięcy temu
To nie emerytura to dodatek drożyźniany z/w na podatek kwotowy zwany inflacją ale dla piaru rzadzący nazwali go emeryturą , chyba widzicie , że nie wliczają go do podstawy choć powinni bo to słabym należy pomagać. Więc mniej hejtu i obrażania ludzi.
ekonomista
10 miesięcy temu
Tzw 14 enerytura trafia głównie do ludzi, którzy nie pracowali lub nie płacili składek emerytalny, jak np. rolnicy.
...
Następna strona