Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

"Dobra wiadomość". Jarosław Kaczyński na dożynkach ujawnił wysokość 14. emerytury

112
Podziel się:

Na dożynkach w Paradyżu Jarosław Kaczyński zachęcał sympatyków do wzięcia udziału w referendum. Jedno z pytań ma dotyczyć emerytur. Prezes Prawa i Sprawiedliwości skorzystał z okazji i ujawnił, jaką wysokość ma mieć tzw. 14. emerytura.

"Dobra wiadomość". Jarosław Kaczyński na dożynkach ujawnił wysokość 14. emerytury
14. emerytura. Jarosław Kaczyński ujawnił jej wysokość w Paradyżu (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Na spotkaniu z sympatykami prezes Prawa i Sprawiedliwości zachęcał do udziału w referendum ogólnokrajowym, które ma odbyć się w tym samym czasie, co wybory parlamentarne. Namawiał wyborców, aby głosowali cztery razy na "nie".

Oto wysokość 14. emerytury w 2023 r.

Polityk mówił też o walce z ubóstwem wśród dzieci, a także o wieku emerytalnym. Te dwa wątki pozwoliły mu przejść do kwestii 14. emerytury.

Ale ta dobra wiadomość. Otóż jak wiecie państwo, ustaliliśmy już i jest to już zawarowane prawnie, że tzw. 14. emerytura jest już świadczeniem stałym. Ale jest także pytanie, ile ona, w roku zmniejszającej się, ale jednak wciąż wysokiej inflacji, będzie wynosiła. Otóż będzie wynosiła 2,2 tys. zł netto – ogłosił Jarosław Kaczyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W kluczowym dokumencie rządu nie ma planu na 800 plus. Dlaczego?

Pojawią się też limity dotyczące przychodów. Jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 2,9 tys. zł i więcej, to jego świadczenie będzie pomniejszone w ramach mechanizmu "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że wysokość "czternastki" będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu przez świadczeniobiorcę.

Przykładowo: jeśli emeryt pobiera miesięcznie 3 tys. zł brutto, to jego 14. emerytura będzie wynosiła 2,1 tys. zł netto. Wszystko przez fakt, że senior przekroczył limit o 100 zł, a zatem o tyle pomniejsza się "czternastka".

A zatem osoby pobierające emeryturę na poziomie 5,1 tys. zł brutto i więcej "czternastki" nie dostaną. Jak stwierdził Jarosław Kaczyński, ludzie z taką wysokością świadczenia "sobie poradzą" i nie potrzebują dodatkowych pieniędzy od państwa.

Zgodnie z szacunkami rządu w 2023 r. 14. emeryturę otrzyma ok. 8,3 mln emerytów i rencistów. Uprawnieni do świadczenia nie będą musieli składać żadnych dodatkowych wniosków, a samo świadczenie będzie wypłacone wraz z rentami i emeryturami.

Referendum ogólnokrajowe

PiS w ostatnich dniach nakręca temat referendum ogólnokrajowego i mobilizuje do udziału w nim swoich wyborców. 15 października Polacy mają odpowiedzieć na cztery pytania:

  1. "czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?";
  2. "czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?";
  3. "czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?";
  4. "czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
ANDI
11 miesięcy temu
EMERYCI WEZMĄ TE PIENIĄDZE, ALE NA BEZPRAWIE I NIESPRAWIEDLIWOŚĆ JUŻ NIE ZAGŁOSUJĄ.
War
11 miesięcy temu
To zwykli obywatele będę spłacać długi rządów PiSu to rozdawnictwo dla zdobycia i utrzymania władzy doprowadzi naród do biedy a nawet plajty.
marta
11 miesięcy temu
Kolejne srebrniki dla swojego elektoratu! czwany lisek , mściwy, zawistny, pazerny nadal żądny władzy. Mały człowieczek -mały gest, myśli że wszyscy są odmóżdżeni, a jemu po co ta forsa- dla kota, przecież emeryt! chyba że dzieli się ze swoim spowiednikiem z Torunia! Dla władzy i pięniędzy stał by się nawet przed wyborami Marysią, Krysią itp..To co robisz z edukacją, nauczycielami ze swoim narzędziem" czerniakiem" będzie ci policzone, tam wyżej -obłudny człowiek, ale może zachłyśnie się wreszcie komunią św..
Kolumb
11 miesięcy temu
Jeszcze tylko kupić popcorn , usiąść w fotelu i delektować się kolejną porażka Hermana Donalda Tuska 🇩🇪🦴🐈😁
Kolumb
11 miesięcy temu
Jeszcze tylko kupić popcorn , usiąść w fotelu i delektować się kolejną porażka Hermana Donalda Tuska 🇩🇪🦴🐈😁
...
Następna strona