Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Reforma OFE - rząd powinien się zdecydować

Reforma OFE - rząd powinien się zdecydować

Fot. kprm.gov.pl
Była prezes ZUS Anna Bańkowska (SLD) zaapelowała do rządu Donalda Tuska, by wreszcie się zdecydował na jakąś jedną propozycję dotyczącą reformy systemu emerytalnego.

Chciałabym zaapelować do rządu, żeby wreszcie zdecydował się na jakąkolwiek formułę dotyczącą tego, co ma się w najbliższym czasie zdarzyć w ubezpieczeniach społecznych - powiedziała posłanka SLD Anna Bańkowska na konferencji prasowej.

Jak dodała, od prawie półtora roku, ona sama i inni politycy SLD co chwilę komentują różne zapowiedzi rządu dotyczące zmian w systemie emerytalnym. - Poszczególni ministrowie zupełnie inne propozycje składają. W tej chwili trwają konsultacje nad pomysłem pana ministra Boniego, pani minister Jolanta Fedak ma następne koncepcje, pan minister finansów Jacek Rostowski - nie wiadomo co, o której propozycji sądzi - mówiła Bańkowska.

W związku z tym - dodała - nadszedł już czas na poważną debatę, która miałaby szansę uregulować w lepszy, niż obecnie, sposób system ubezpieczeń społecznych. - Czekamy na ustawy w Sejmie, bo szkoda już wzajemnie naszego czasu na to, żeby komentować fragmentaryczne, niespójne ze sobą, propozycje poszczególnych przedstawicieli rządu - oceniła była prezes ZUS.

- SLD jest oburzone tą sytuacją - uważamy, że jest to za poważna sprawa, żebyśmy my, wszyscy obywatele, w tym szczególnie osoby ubezpieczone w II filarze, żyły tak długo w niepewności co ich czeka, że odsuwana jest merytoryczna debata w tym zakresie. Trudno jest komentować ranne informacje, które wieczorem okazują się zdementowanymi przez innego przedstawiciela rządu - dodała posłanka Sojuszu.

19 proc. chce zlikwidować OFE! 16 proc. woli likwidację ZUS-u - badanie dla Money.pl
- SLD mówi zatem: szanowny rządzie, zdecyduj się na propozycję, którą będziemy mogli w sposób merytoryczny, w imię obrony interesów ubezpieczonych i finansów publicznych państwa, rozważać. Póki co, nie ma o czym dyskutować - podkreśliła Bańkowska.

Była szefowa ZUS odniosła się też do środowej propozycji prezesa NBP Marka Belki, by całkowicie zawiesić na kilka lat przekazywanie składek do OFE i w tym czasie uporządkować finanse publiczne. - Jest to tak poważny ekonomista i jednocześnie sprzymierzeniec rządu jak do tej pory, i mam nadzieję, że rząd weźmie głos pana prezesa, prof. Belki pod uwagę i zastanowi się, czy rzeczywiście nie należałoby zmniejszyć, czy zawiesić sprawy, ale okresowo - powiedziała Bańkowska.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita zaapelował z kolei do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by zorganizował debatę w sprawie zmian w systemie emerytalnym, z udziałem przedstawicieli rządu, klubów parlamentarnych, przedstawicieli towarzystw emerytalnych, ekonomistów i ekspertów. - Apelujemy, żeby pan prezydent wziął na swoje barki te konsultacje i przeprowadzenie takiej debaty. My - jako SLD - jesteśmy gotowi do takiej debaty - zadeklarował Kalita.

Zwoliński: Emerytura pod palmami? Reklamy nie kłamały
Premier zapowiedział pod koniec ubiegłego roku, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., które fundusze emerytalne otrzymują obecnie. Pozostałe 5 proc. miałoby być księgowane na kontach osobistych w ZUS. Od 2013 r. te proporcje miałyby się zmieniać. W roku 2017 do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc., a 3,8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Rząd chce, aby zmiany ustawowe w tej sprawie weszły w życie od 1 kwietnia br.

Propozycje rządu z sprawie OFE wywołują skrajne opinie ekonomistów, przeciwny zmianom jest m.in. prof. Leszek Balcerowicz.

W poniedziałek z kolei minister Fedak zapowiedziała, że chce zgłosić postulat, by ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych. Jak tłumaczyła, jeśli Polacy chcą oszczędzać, to niech oszczędzają tę część sami, tam gdzie chcą, niekoniecznie w koncesjonowanym towarzystwie. Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział we wtorek, że propozycję Fedak traktuje jako głos w dyskusji.

Czytaj w Money.pl
Znów krytyka. Rząd koloryzuje reformę OFE?
Ekonomista FOR uważa, że założenia reformy są zbyt optymistyczne.
Ograniczenia składki do OFE na stałe? Tego chce rząd
Boni: Nie ma możliwości powrotu do takiej składki jak obecnie.
Pawlak jak Fedak - tak samo myśli o OFE
Wicepremier chce, żeby Polacy sami wybierali czy chcą oszczędzać tylko w ZUS.
ofe, zmiany, rząd, SLD, balcerowicz, składki, tusk, komorowski, bronisław komorowski, donald tusk, leszek balcerowicz, graś, paweł graś, fedak, jolanta fedak
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
uewon
78.31.155.* 2011-02-19 14:57
Przekręt miał na celu opodatkowanie pracujących Polaków na rzecz obcych banków i zwiększenie szybkości zadłużania Polski.

Dlatego Ofe należy zlikwidować. Należy pozbawić emerytur członków: UB, NKWD, SB, Informacji wojskowej, PPR, PZPR, TPPR, SD, ZSL i kapusiów lub obniżyć im emerytury do polowy emerytury minimalnej. jako zdrajcom Polski i członkom organizacji przestępczych .
Rozala G.
83.30.99.* 2011-02-18 20:05
A co z emerytami którzy nadal pracują i muszą sie zwolnić aby dostać emeryturę .Dlaczego pozwala się tylko nie licznym pracować i pobierać emeryturę , bo tylko wybrana grupa ludzi zostanie ponownie przyjęta , będą to znajomi i krewni tak jak np. w DPS w Szczytnie . Czy o to pani Fedak chodzi . A gdzie jest premier i prezydent , zapomnieli o najuboższych polakach , chyba tak , bo po co im tacy.
Prostownik
87.139.103.* 2011-02-17 18:17
Mój głos w dyskusji:
"Proponuję transakcję wiązaną,
o tyle o ile zostanie zmniejszona składka wpłacana do OFE na rzecz ZUS-u, zredukowany musi zostać aparat biurokratyczny (rządu, ZUSu, US, ministerstwa, sejmu, senatu, emerytury które otrzymują mundurowi, byli prezydenci, itd).
Przy proponowanej zmianie 7,3 na 2,3 dałoby to 68,49% redukcji.
Zapewniam, że wymagania UE w zakresie deficytu budżetowego, spełnione zostałyby już w 2012 roku, ale dla pewności, magicy ekonomii mogą, sobie stworzyć wzorce symulacyjne i statystyczne"
Zobacz więcej komentarzy (5)