Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rencista też płaci składki ZUS

0
Podziel się

Dorabiający renciści i emeryci nie są zwolnieni z opłacania składek emerytalnych i rentowych.

Rencista też płaci składki ZUS
bCYzPsyJ

Jestem rencistką, dodatkowo wykonuję pracę na podstawie dwóch umów-zleceń z dwiema różnymi firmami. Czy podlegam ubezpieczeniu społecznemu? Jeśli tak, kto powinien opłacać składki?

Osoba, która mając ustalone prawo do emerytury lub renty, zawiera umowę-zlecenie, z umowy *podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym *oraz dobrowolnie - chorobowemu.

ZOBACZ TAKŻE:

Kalkulator płacUbezpieczeniu wypadkowemu podlega, jeżeli usługi wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.

W przypadku, gdy emeryt lub rencista wykonuje równocześnie dwie (lub więcej) umowy--zlecenia, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednej wybranej umowy, w przypadku pozostałych umów ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne.

bCYzPsyL

Obowiązkowa jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w stosunku pracy i równocześnie wykonuje umowę-zlecenie na rzecz innego podmiotu niż pracodawca, z umowy tej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obowiązkowo - ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadza zleceniodawca.

bCYzPszm
emerytury
wiadomości
Źródło:
ZUS
KOMENTARZE
(0)