Notowania

Przejdź na
emerytura
18.09.2009 07:47

Rząd obetnie świadczenia emerytom?

Prawo do dodatkowych pieniędzy może stracić 40 tys. pracujących emerytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(rockstarassi/CC/Flickr)

Rząd chce oszczędzać pieniądze, ograniczając świadczenia emerytom. Według informacji _ Dziennika Gazety Prawnej _, Ministerstwo Pracy zamierza przywrócić przepis, który zakazuje ZUS wypłaty emerytury, jeżeli ubezpieczony nie rozwiąże z firmą umowy o pracę.

Jeszcze w styczniu resort pozwalał osobom, które weszły w wiek emerytalny i pracowały, otrzymywać zarówno pensję, jak i emeryturę.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, prawo do świadczeń straci między innymi 40 tysięcy pracujących emerytów, którzy zyskali je w tym roku.

Resort przyznaje, że decyzja ze stycznia była słuszna, bo zwiększała aktywność zawodową osób starszych. Rząd wprowadza jednak zmiany, gdyż szuka oszczędności, a odebranie świadczeń emerytom pozwoli zmniejszyć wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nawet o 900 milionów złotych rocznie.

Eksperci ostrzegają jednak, że taka drastyczna zmiana podważy i tak niewielkie zaufanie do państwa. Ponadto emeryci mogą rozwiązać umowę z firmą i wrócić do niej nielegalnie. Wówczas Fundusz straci dodatkowe wpływy ze składek.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosną wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rosna;wydatki;funduszu;ubezpieczen;spolecznych,236,0,533228.html )
* [ Afera w ZUS nie uderzy w emerytów ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/afera;w;zus;nie;uderzy;w;emerytow,181,0,532661.html )
* [ Rząd łata dziurę w budżecie. Z pieniędzy emerytów ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rzad;lata;dziure;w;budzecie;z;pieniedzy;emerytow,34,0,530466.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: emerytura, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz