Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarność chce referendum o wieku emerytalnym

1
Podziel się:

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda opowiedział się za akcją zbierania podpisów pod referendum.

Solidarność chce referendum o wieku emerytalnym
(archiwum Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności")

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zdecydowała w Katowicach o rozpoczęciu akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie zachowania obowiązującego wieku emerytalnego.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda opowiedział się za akcją zbierania podpisów pod referendum, ponieważ - jego zdaniem - zapowiedź premiera Donalda Tuska dotycząca podwyższenia wieku emerytalnego (do 67. lat), miała na celu przede wszystkim przypodobanie się agencjom ratingowym.

_ - Część ekonomistów wypowiada się w taki sam sposób, że podwyższenie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet niczego nie daje, bo nikt nie wie, co będzie się działo za kilkadziesiąt lat _ - powiedział szef Solidarności.

Dodał, że PO zachowała się _ w sposób nieelegancki _ nie informując o swoich planach w trakcie kampanii wyborczej. Stwierdził, że jako związek zawodowy ma prawo się wypowiadać w kwestii czasu pracy i zamierza się przeciwstawić rządowi w tej kwestii, a _ Polacy mają prawo wypowiedzieć się w tym temacie _. Oceniając decyzję rządu, powiedział, że zabrakło refleksji, jakie to może pociągnąć za sobą skutki społeczne.

Duda podkreślił, że muszą się spieszyć, bo rządowy projekt ustawy ws. podniesienia wieku emerytalnego może być gotowy jeszcze w styczniu. Za uchwałą w tej sprawie opowiedziało się w Katowicach 77. członków Komisji Krajowej, nikt nie był przeciw. W dyskusji i głosowaniu członkowie Komisji Krajowej jednogłośnie poparli projekt zbierania podpisów.

Uchwała określa treść pytania, które znajdzie się we wniosku o referendum: _ - Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn _.

Komisja Krajowa przyjęła też uchwałę zobowiązującą struktury związku do zaangażowania w akcję zbierania podpisów. Prace nad akcją mają się rozpocząć w piątek. Solidarność zapowiedziała, że do współpracy zaprosi inne związki i organizacje pozarządowe. _ Ulica, czy inne protesty _ - mówił Duda - _ będą ostatecznością _.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/solidarnosc;chce;rozmow;z;rzadem;w;sprawie;reform,127,0,989567.html) Chcą zmusić rząd do ustępstw. Wiedzą jak? Piotr Duda ocenił, że problemem w dialogu związku z rządem jest brak jasnego stanowiska Rady Ministrów w sprawie przewodniczącego Komisji Trójstronnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t97071.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nszz;solidarnosc;wzywa;do;przestrzegania;praw;czlowieka,110,0,986990.html) Twarde stanowisko NSZZ "Solidarność" NSZZ Solidarność od momentu swojego powstania staje w obronie pokrzywdzonych. Sprzeciwia się wobec niesprawiedliwości, łamaniu fundamentalnych praw człowieka, pracowniczych i związkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t197814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;reforma;wieku;emerytalnego;i;skladki;zdrowotnej;jeszcze;zima,177,0,982705.html) Te reformy Tusk chce skończyć tej zimy Premier oświadczył, że chciałby, aby zimą zostały zakończone prace nad najtrudniejszymi reformami, które zapowiedział w swoim expose.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Senior..
7 miesięcy temu
Nareszcie sie pojawila Solidarnosc ! Zacznijcie działać!