Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opozycja
06.10.2012 10:16

Świadectwa pracy za działalność w podziemiu. Trwa kampania

Działalność opozycyjna w okresie PRL może być wliczona do wysługi lat potrzebnych przy ustalaniu emerytury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sierpien1980.pl/IPN)

Działalność opozycyjna w okresie PRL może być wliczona do wysługi lat potrzebnych przy ustalaniu emerytury. Przypominają o tym dawnym kolegom opozycjoniści, którzy działali w wydawnictwie Pokolenia.

Pomysłodawca akcji _ Opozycjonisto odbierz swoje świadectwo pracy _ Krzysztof Michalec mówi, że pracując przez 7 lat w podziemnym wydawnictwie stracił możliwość skończenia studiów, był szykanowany. Teraz wraz z kolegami chce dochodzić swoich praw i zachęca do tego innych konspiratorów.

Druk świadectwa pracy w konspiracji powinien być podpisany przez dwóch świadków takiej działalności i złożony w Urzędzie do Spraw Kombatantów. W uzyskiwaniu takich świadectw pracy ma pomagać Stowarzyszenie Wolnego Słowa.

Krystyna Antoszkiewicz z zarządu Stowarzyszenia powiedziała, że na pomoc będą mogły liczyć zwłaszcza te osoby, które obecnie nie mają kontaktów z dawnymi kolegami z podziemia.

Mirosława Polakiewicz - Burek ma zamiar wypełnić wniosek o uznanie działalności w opozycyjnym wydawnictwie za lata pracy. Jak mówi - za działalność w wydawnictwie została zwolniona i przez ponad 5 lat nie miała zatrudnienia.Teraz przechodzi na emeryturę i będzie to miało dla niej duże znaczenie, jeżeli te lata zostaną uznane za lata pracy.

Nie wiadomo dokładnie ile może być osób, które straciły zatrudnienie i nie mają świadectw pracy za działalność opozycyjną. Szef IPN Łukasz Kamiński mówi, że może to być znaczna liczba dawnych konspiratorów, tysiące osób. Jak zaznacza szef IPN wiele osób zaangażowanych w działalność opozycyjną poradziło sobie bardzo dobrze, ale jest wielotysięczna grupa ludzi, którzy na skutek ówczesnej działalności i doznanych represji dziś znajdują się w bardzo trudnej sytuacji.

Informacji o kampanii można szukać w internecie wpisując w wyszukiwarce hasło _ Opozycjonisto odbierz swoje świadectwo pracy _ lub na stronie Urzędu do Spraw Kombatantów, gdzie znajdują sie formularze wniosków. Patronem kampanii jest dawny opozycjonista , marszałek senatu Bogdan Borusewicz, a jej współorganizatorem eurodeputowany Paweł Zalewski.

Tagi: opozycja, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz