Notowania

składki zus
27.10.2011 07:15

Ulga na ZUS sprzyja przedsiębiorczym

Co czwarta osoba, która prowadzi własną firmę, korzysta z dwuletniej ulgi w opłacaniu składek do ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Diego Vito Cervo/Dreamstime)

*Co czwarta osoba, która prowadzi własną firmę, korzysta z dwuletniej ulgi w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. *

Takich przedsiębiorców uprawnionych do zniżki jest obecnie prawie 330 tysięcy - wynika z zestawienia przygotowanego dla _ Dziennika Gazety Prawnej _ przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby korzystające z tego udogodnienia płacą w tym roku, razem ze składką na ubezpieczenie zdrowotne, 366 złotych i 63 grosze miesięcznie - o ponad 523 złote mniej niż ci, którym nie przysługują takie bonusy. Daje to w ciągu dwóch lat niemałą kwotę - ponad 12 tysięcy złotych oszczędności.

Eksperci są zgodni: ulga sprzyja przedsiębiorczości Polaków, minimalizując przy tym ryzyko niepowodzenia. Potwierdzają to dane GUS. W 2004, rok przed wprowadzeniem ulgi, pierwszy rok działalności przetrwało 62 procent firm. Tymczasem w ubiegłym roku wciąż działało aż 77 procent przedsiębiorstw założonych w 2009 roku. A dzięki większej trwałości firm powstaje więcej nowych miejsc pracy.Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że ci, którzy korzystają z ulgi, mają niższe świadczenia z ZUS i mniej odkładają na emeryturę.

O ZUS czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zus;chce;od;nich;po;40;tysiecy;zlotych,105,0,936553.html) ZUS chce od nich po 40 tysięcy złotych To średnia kwota, jakiej od członków Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców domaga się ZUS tytułem zaległych składek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t15615.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przedsiebiorcy;protestuja;przed;sejmem;w;sprawie;zus-u,108,0,862828.html) Przedsiębiorcy protestują przed Sejmem Ponad 40 osób demonstrowało przed Sejmem przeciwko - ich zdaniem - bezprawnemu naliczaniu przez ZUS składki ubezpieczeniowej przedsiębiorcom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t41039.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zus;nie;bedzie;mial;pieniedzy;na;emerytury,16,0,951312.html) Znowu zabraknie na emerytury. Zobacz jak wielka jest dziura Zmiany w OFE nie poprawiły sytuacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Tagi: składki zus, zus, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz