Notowania

praca
07.07.2011 15:08

Unia zaproponuje nam późniejsze emerytury?

W Sopocie rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów pracy z 27 krajów UE, z udziałem komisarza ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W Sopocie rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów pracy z 27 krajów UE, z udziałem komisarza ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andora. Rozmowy dotyczyć będą m.in. konkurencyjności instytucji rynku pracy i wydłużenia wieku emerytalnego.

Jak powiedziała dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, najważniejszym celem jest rozmowa o aktywnej polityce na rynku pracy, prowadzącej do obniżenia wskaźnika bezrobocia.

_ - W Polsce to nadal jest problem. Mimo że od miesięcy wiosennych bezrobocie spada, to jednak tempo spadku jest niezadowalające _ - powiedziała Fedak.

Rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Bożena Diaby poinformowała, że w spotkaniu szefów resortów pracy weźmie udział 12 ministrów oraz 15 wiceministrów z krajów UE. Obrady, z ramienia polskiej prezydencji, poprowadzi Jolanta Fedak.

Jednym z głównych problemów, jakie mają być poruszane w rozmowach, są wyzwania demograficzne. Począwszy od lat 2013-14, wraz z odchodzeniem na emeryturę pokolenia wyżu demograficznego, w UE zacznie się zmniejszać liczba osób aktywnych zawodowo. Obecnie liczba osób powyżej 60. roku życia rośnie dwa razy szybciej niż przed rokiem 2007, tj. mniej więcej o 2 mln rocznie, wcześniej był to 1 mln rocznie.

Czwartkowe spotkanie ministrów będzie składało się z dwóch części. W trakcie pierwszej sesji szefowie resortów rozmawiać będą o tym, jak w obliczu zmian demograficznych poprawić konkurencyjność na rynku pracy, ocenić konkurencyjność instytucji rynku pracy i jak rozwijać partnerstwo publiczno-prywatne w sferze zatrudnienia. W drugiej części poruszone będą kwestie związane z solidarnością międzypokoleniową.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/losy;grecji;zaleza;od;telekonferencji,12,0,864268.html) Losy Grecji zależą od telekonferencji Przewodniczącego eurogrupy Jean-Claude'a Junckera zarządził na dziś telekonferencję ministrów finansów strefy euro. Zdecydują o kolejnych transzach pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t147407.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;licza;na;silna;polska;prezydencje,65,0,860993.html) Niemcy liczą na silną polską prezydencję Zdaniem tamtejszych ekspertów, przewodnictwo będzie dla Polski egzaminem po siedmiu latach członkostwa we wspólnocie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t77339.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;prezydencja;ma;strone;www,44,0,859180.html) Polska prezydencja ma stronę www Pod adresem pl2011.eu można znaleźć nie tylko program i najważniejsze wydarzenia naszego przewodnictwa w Radzie Europy.
Tagi: praca, unia, ministrowie, prezydencja, emerytury, kraj, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz