Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiek emerytalny obniżony. Hollande spełnia obietnice

0
Podziel się:

Koszt zmian w pierwszym roku ma wynieść 1,1 mld euro, a w 2017 roku osiągnie 3 mld euro. Szykuje się precedens w skali europejskiej?

Wiek emerytalny obniżony. Hollande spełnia obietnice
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Nowy rząd Francji wydał dekret przywracający możliwość przejścia na emeryturę w wieku 60 lat dla osób, które zaczęły pracować w młodym wieku - poinformowała minister solidarności i spraw społecznych Marisol Touraine.

Zmiany w systemie emerytalnym, które zaczną obowiązywać 1 listopada, będą obejmowały w pierwszym roku 110 tys. pracowników.

Ich koszt wyniesie 1,1 mld euro w pierwszym roku i osiągnie 3 mld euro w 2017 roku na koniec kadencji prezydenta Francois Hollande'a - powiedziała minister po posiedzeniu rządu.

Dekret przewiduje, że osoby, które zaczęły pracować w wieku 18 lub 19 lat, będą miały prawo przejść na pełnowymiarową emeryturę w wieku 60 lat, jeśli ich okres składkowy wyniesie 41,5 roku. Pod uwagę będą też brane okresy choroby, bezrobocia i niezdolności do pracy.

Reforma emerytalna, która podwyższyła wiek przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat, została przyjęta za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Opozycja zarzuca rządowi Hollande'a, że wprowadził decyzję o wydatkach związanych ze zmianami w systemie emerytalnym bez konsultacji w parlamencie.

Zdaniem minister Touraine decyzja rządu _ oddaje sprawiedliwość tym, którzy byli najbardziej poszkodowani przez reformę z 2010 roku _.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande studzi zapędy Niemców. Inni też ważni Prezydent Francji Francois Hollande wypowiedział się przeciwko francusko-niemieckiemu tandemowi, jako jedynej sile napędowej UE.
Skazali ministra, bo nazwał szefów łobuzami Sąd w Paryżu uznał Arnauda Montebourga za winnego publicznej obrazy za nazwanie szefów spółki żeglugi promowej SeaFrance łobuzami.
Podnieśli wiek emerytalny. Teraz chcą obniżyć Francuski rząd przedstawił swój program społeczny, obejmujący poważną zmianę, jaką jest obniżenie z powrotem wieku emerytalnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)