Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiek emerytalny wróci do Sejmu. SLD ujawnia strategię

0
Podziel się:

Leszek Miller śpiewający Mury Kaczmarskiego to tylko początek?

Wiek emerytalny wróci do Sejmu. SLD ujawnia strategię
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - W tym tygodniu powinniśmy mieć już pół miliona podpisów i czekamy na moment, kiedy Donald Tusk złoży swój projekt dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego _ - mówi rzecznik SLD Dariusz Joński *[na zdjęciu]. *Lewica zaprasza też zaskakującego gościa na pochód 1-majowy.

SLD od ponad dwóch miesięcy zbiera podpisy pod obywatelskim wnioskiem o referendum ws. reformy emerytalnej. - _ Chcielibyśmy, aby ta debata była w tym samym czasie prowadzona - referendum z naszej strony i wydłużenie wieku w propozycji Donalda Tuska _ - mówi polityk. Jak poinformował rzecznik partii Dariusz Joński, w tym tygodniu SLD zlicza podpisy.

Sojusz proponuje, by Polacy w referendum odpowiedzieli na dwa pytania: czy zgadzają się na wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia oraz czy zgadzają się, żeby kobieta z 35-letnim stażem pracy i mężczyzna z 40-letnim stażem pracy mieli prawo przejść na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowałodziś, że Rada Ministrów zajmie się w najbliższym czasie projektem podnoszącym wiek emerytalny. W ubiegłym tygodniu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest możliwe, iż jeszcze w kwietniu projekt zostanie przesłany do parlamentu.

Joński przypomniał, że SLD wraz z OPZZ organizują w tym roku 1 maja w Warszawie centralne obchody z okazji Święta Pracy. Rzecznik Sojuszu zachęcał działaczy OPZZ i SLD z całej Polski do przyjazdu do stolicy. Lokalne uroczystości, np. w Łodzi, miałyby się odbyć dzień wcześniej.

Według Jońskiego hasłem przewodnim tegorocznego Święta Pracy - z uwagi na debatę na temat reformy emerytalnej - będzie przede wszystkim _ godna praca, płaca, ale również godna emerytura _.

_ - Chcielibyśmy, aby na tych centralnych uroczystościach było ponad 15 tys. osób. To byłaby duża manifestacja, duże zaprotestowanie przeciwko temu, co robi polski rząd i również (przeciwko) temu, że nie konsultuje m.in. reformy emerytalnej i na siłę chce wprowadzić propozycję pracy do 67. roku życia _ - mówił Joński.

Wiceszef OPZZ Andrzej Radzikowski uważa, że wydłużenie wieku emerytalnego to tylko wierzchołek góry lodowej. - _ Jak wydłużać wiek emerytalny, kiedy jest takie ogromne bezrobocie, mamy bardzo niskie wynagrodzenia, relatywnie najniższe w całej Europie w stosunku do wydajności pracy, to przecież jest powiązane z całym systemem emerytalnym. Mamy złe prawo pracy i jeszcze gorsze przestrzeganie tego prawa. Czyli jest kilka obszarów, o których chcemy 1 maja powiedzieć, o które chcemy się upomnieć _ - podkreślił Radzikowski.

Joński dodał, że do udziału w manifestacji zaproszona została także Solidarność, z którą Sojusz i OPZZ ostatnio współpracowały przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. _ - Będzie nam ogromnie miło, jeżeli Piotr Duda wraz z przedstawicielami pojawi się na pochodzie pierwszomajowym. To by pokazało, że ludzie pracy i związki zawodowe, i partie lewicowe potrafią ze sobą rozmawiać _ - zaznaczył Joński.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą opóźnić reformę emerytur. Na razie o 30 dni Podczas spotkania rząd przedstawi partnerom społecznym nowy projekt ustawy wydłużającej do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.
Za 3 mln zł rząd przekona nas do dłuższej pracy Przez dwa tygodnie będą emitowane spoty telewizyjne, uruchomiono też specjalną infolinię, oraz stronę internetową www.emerytura.gov.pl.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)