Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma emerytalna
28.02.2012 15:18

Wiek emerytalny znów tematem rozmów koalicji

Spotkanie Pawlaka z klubem Platformy ma wypracować kompromis w sprawie reformy emerytalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Lider ludowców będzie chciał _ rozmiękczyć serca _ posłów PO - * *tak wyraził się jeden ze współpracowników Waldemara Pawlaka. Szef PSL idzie jutro na rozmowę z klubem PO o podwyższeniu wieku emerytalnego. * *Pojutrze PSL spotyka się ze związkowcami.

Spotkanie Pawlaka z klubem Platformy będzie kolejnym, na którym partie koalicyjne będą rozmawiać o porozumieniu ws. podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Dwa tygodnie temu na posiedzeniu klubu PSL gościł premier Donald Tusk; w poniedziałek wieczorem spotkały się ścisłe kierownictwa obu ugrupowań. Dotychczas jednak nie udało się wypracować konsensusu.

Jak powiedział jeden z polityków PSL, Pawlak będzie chciał przekonywać posłów PO do propozycji Stronnictwa, by matki mogły przechodzić wcześniej na emeryturę. PSL proponuje również pozostawienie swobody wyboru wieku emerytalnego (przy wcześniejszym przejściu na emeryturę świadczenie to byłoby jednak skromniejsze), a także podzielenie reformy na dwa etapy tak, by do 2020 r. podnieść wiek emerytalny o dwa lata, zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Z rozmów z politykami zarówno z Platformy, jak i PSL wynika jednak, że partie będą spierać się o swoje propozycje co najmniej do zakończenia konsultacji społecznych ws. podwyższenia wieku emerytalnego. W ciągu dwóch tygodni ma się odbyć kolejne spotkanie koalicyjne _ na szczycie _.

Prawdopodobnie premier Donald Tusk w bardziej koncyliacyjny sposób wypowiadał się na temat proponowanych przez siebie rozwiązań emerytalnych. Dotychczas Tusk powtarzał, że konieczne jest podniesienie wieku emerytalnego zarówno mężczyznom jak i kobietom do 67 roku życia. Zdaniem innego uczestnika, konsultacji koalicyjnych do porozumienia jest jednak jeszcze _ daleka droga _.

Tymczasem na pojutrze klub PSL zaprosił na swoje posiedzenie liderów najważniejszych związków zawodowych w Polsce. _ - Lepiej rozmawiać przy stole, na posiedzeniu klubu parlamentarnego, w Sejmie, niż na ulicy, dlatego zaprosiliśmy na spotkanie trzy centrale związkowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych _ - powiedział szef klubu PSL Jan Bury.

Ludowcy mają się spotkać z wiceszefami Komisji Krajowej Solidarności: Henrykiem Nakoniecznym, Zbigniewem Kruszyńskim, Jerzym Wielgusem, przewodniczącym OPZZ Janem Guzem oraz szefem Forum Związków Zawodowych Tadeuszem Chwałką.

Czytaj więcej o sporach w koalicji
Ważne spotkanie PO i PSL. Co z emeryturami? Politycy przed spotkaniem koalicyjnym naradzali się w gabinetach swoich partii.
PO i PSL mają problem? Schetyna nie wierzy Jak podkreślił, poprzednia kadencja pokazała, że współpraca Platformy z ludowcami układa się dobrze.
Kłótnia liderów zagraża koalicji PO-PSL? Waldemar Pawlak i Marek Sawicki walczą ze sobą i podbijają stawkę zawarcia koalicji z Platformą Obywatelską.
Tagi: reforma emerytalna, emerytura, psl, po, koalicja, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz