Notowania

reforma emerytalna
05.06.2012 10:00

Zmiany w emeryturach to nie wszystko

Wraz z reformą emerytalną rząd powinien uruchomić liczne programy aktywizacji zawodowej - uważa Jolanta Fedak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Creatista/Dreamstime)

*Wraz z reformą emerytalną rząd powinien uruchomić liczne programy aktywizacji zawodowej - uważa * *Jolanta Fedak. *

W ocenie gościa Programu Pierwszego Polskiego Radia miałyby one dotyczyć głównie ludzi młodych i po 50 roku życia. Zdaniem Jolanty Fedak, obecny rząd źle wprowadza w życie reformę emerytalną, ponieważ niepotrzebnie skoncentrował się tylko na podwyższaniu wieku emerytalnego, bez dokładnej analizy innych aspektów tych zmian.

Była minister pracy podkreśliła, że należy zachęcać ludzi do dłuższej pracy, tak jak na przykład jest w Skandynawii. Przypomniała, że w północnej części Europy obywatele są stymulowani do dłuższej pracy, jednak bez nakładania na nich odgórnych limitów wieku. Jolanta Fedak podkreśliła, że nasz kraj musi jednak zmierzyć się z problemami demograficznymi. W tym celu należy prowadzić aktywną politykę rodzinną.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JOLANTY FEDAK:

- _ Decydując się na dziecko, musimy mieć świadomość tego, że jeżeli mamy pracować, jeżeli od tego zależy nasza emerytura, to dzieci muszą być bezpieczne zarówno w żłobku, przedszkolu jak i w szkole. Polityka rodzinna musi być prowadzona przez wiele lat, tak jak we Francji czy w krajach skandynawskich. Do tego powinna być również dobra polityka dotycząca redystrybucji dochodu _ - twierdzi Jolanta Fedak.

Jolanta Fedak podkreśliła także, że na nasze problemy demograficzne wpływa nie tylko mało narodzin dzieci, ale również masowa emigracja młodych ludzi. Dlatego należy zacząć prowadzić politykę, która będzie zachęcać ich do powrotu - powiedziała Jolanta Fedak.

Była minister pracy podkreśliła także, że w obliczu ostatnich zmian nie można zapominać o ludziach starszych, ponieważ znalezienie pracy dla osoby po 50 roku życia stanowi duży problem - uważa była minister pracy. Urzędy pracy powinny więc podchodzić do takich osób w sposób indywidualny, co pozwoli znaleźć im odpowiednią ścieżkę dalszej kariery zawodowej. Jolanta Fedak podkreśliła jednocześnie, że nie można zostawiać tych osób samych sobie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd szykuje kolejne zmiany w emeryturach. Tym razem zabierze... Przygotowanie projektu zmian to kwestia kilku miesięcy - poinformował wiceminister pracy Marek Bucior.
"Wyrzucimy tę rządowo-palikotową ustawę do kosza" _ - Ci, którzy twierdzą, że cała Europa wydłuża wiek emerytalny, patrzą tylko jednym - prawicowym okiem _ - grzmiał Miller.
Tusk jest wdzięczny Komorowskiemu. Słusznie? Te reformy to konieczność. Inaczej możemy zapomnieć o wzroście gospodarczym - uważa premier.
Tagi: reforma emerytalna, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz