Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS się zadłużył w tym roku na 3,1 mld zł

0
Podziel się

Do końca roku wartość zaciągniętych kredytów może urosnąć do 5,5 mld zł.

ZUS się zadłużył w tym roku na 3,1 mld zł
(sculpies/iStockphoto)
bDyKGlfp

- _ Od początku roku ZUS zaciągnął 3,1 mld zł kredytu, a do końca roku kwota ta może urosnąć do 5,5 mld zł - _ mówi wiceprezes ZUS Mirosława Boryczko. Jej zdaniem, wpływ do kasy Funduszu w całym roku wyniesie 142 mld zł, w tym wpływ ze składek 87,7 mld zł.

_ - Mamy otwartą linię kredytową w PKO BP i w Nordei w wysokości 2,5 mld zł, z czego na 9 listopada wykorzystaliśmy 2,3 mld zł. (...) Od 6 listopada mamy też możliwość podpisywania umów kredytowych z przetargu rozstrzygniętego na kredyty w łącznej wysokości 3 mld zł. Do tej pory skorzystaliśmy z tej możliwości na kwotę 800 mln zł _ - powiedziała w rozmowie z _ Dzinnikiem Gazetą Prawną _ Boryczko.

Boryczko dodała, że wpływy do FUS ze składek są niższe niż oczekiwano._ - Ma na to wpływ przede wszystkim gorsza niż zakładano przy planowaniu budżetu sytuacja na rynku pracy - podkreśla. _

bDyKGlfr

Pomimo tego łączne wpływy do Funduszu w 2009 powinny być zgodne z przewidywaniami. _ Zgodnie z przedstawionymi Sejmowi przewidywanym w 2009 roku wykonaniem Funduszu oczekujemy wpływów w wysokości ponad 142 mld zł, w tym wpływów ze składek na poziomie 87,7 mld zł _ - dodała.

Boryczko szacuje, że w całym roku płace wzrosną nie więcej niż o 4,7 proc. wobec przyjętej w projekcie ustawy budżetowej wartości 6,6 proc._ - Zatrudnienie miało w tym roku wzrosnąć o 2 proc., a prognozujemy, że liczba zatrudnionych spadnie o 1 proc. To wszystko ma wpływ na nasze potrzeby kredytowe _ - dodała.

ZOBACZ TAKŻE:

bDyKGlfS
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(0)