Notowania

emerytura
01.03.2010 18:10

ZUS zapewnia, że ma pieniądze na waloryzację świadczeń

Średnia emerytura wzrośnie od 1 marca o 75 zł, a renta o 55-64 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brankatekic/Dreamstime)

*Średnia emerytura wzrośnie od 1 marca o 75 zł, a renta o 55-64 zł. Będzie to kosztowało ZUS około 516 mln zł miesięcznie - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski. Dodał, że Zakład ma pieniądze na waloryzację świadczeń. *

Waloryzacja rent i emerytur dokonywana jest corocznie. Obecna, obowiązująca od 1 marca, podwyższa świadczenia wypłacane z ZUS o 4,62 proc.

_ - Oznacza to, że kwotę brutto emerytury czy renty należy pomnożyć przez 104,62 proc. _ - wyjaśnił Przybylski. Dodał, że emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia pierwszego dnia miesiąca, już dostali tzw. nowe decyzje wymiarowe. Ci, którzy otrzymują je później, mogą sami obliczyć sobie podwyżkę, albo zaczekać na decyzję, którą dostaną jeszcze w marcu.

Według szacunków ZUS, z waloryzacji skorzysta około 7,7 mln emerytów i rencistów (bez osób pobierających renty socjalne).
Po waloryzacji przeciętna emerytura *wypłacana przez ZUS wyniesie 1 tys. 698 zł brutto (średnio o 75 zł więcej); *przeciętna renta *z tytułu niezdolności do pracy 1 tys. 265 zł (średnio o 55 zł więcej), a średnia *renta rodzinna 1 tys. 474 zł (przeciętnie o 64 zł więcej). Najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 31,19 zł, z 675,10 zł do 706,29 zł, zaś renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 23,99 zł, z 519,30 zł do 543,29 zł.

_ - Waloryzacja wynika z przepisów prawa, więc przy przygotowywaniu planów finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na kolejny rok musiała być brana pod uwagę. ZUS ma potrzebne środki i nie przewiduje zaciągania na ten cel dodatkowych kredytów _ - zapewnił Przybylski.

Waloryzacja podwyższa również podstawę wymiaru waloryzowanych świadczeń, istotną przy wyliczaniu nowych emerytur i przeliczaniu starych, uzyskiwanych przez pracujących emerytów. Od 1 marca wynosi ona 2 tys. 716,71 zł.

Przybylski poinformował, że od 1 marca o 4,62 proc. zwaloryzowane będą także świadczenia zlecone do wypłaty przez ZUS, m.in. renty inwalidów wojennych i wojskowych, a także rozmaite dodatki, np. pielęgnacyjny, pogrzebowy, opiekuńczy, czy dla sierot zupełnych.

Raport Money.pl

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: emerytura, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz