Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Wypłata 14. emerytury jeszcze przed wyborami. Premier Morawiecki podał termin

313
Podziel się:

Czternasta emerytura będzie wypłacona na przełomie sierpnia i września - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodatkowe pieniądze otrzymają miliony seniorów.

Wypłata 14. emerytury jeszcze przed wyborami. Premier Morawiecki podał termin
Kiedy wypłata czternastej emerytury? Mateusz Morawiecki podał termin (Flickr KPRM, Krystian Maj)

- Planujemy, że w 2023 r., "czternastka" wpłynie na konto seniorów na przełomie sierpnia i września - poinformował premier Morawiecki.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, 6,8 mln emerytów otrzyma czternastkę w pełnej wysokości, a 1,5 mln osób – pomniejszoną na zasadzie "złotówka za złotówkę".

Koszt 14. emerytury w 2023 r. wyniesie 11,6 mld zł, a w 2026 wzrośnie do 13,1 mld zł.

To oznacza, że dodatkowe środki dla seniorów zostaną wypłacone jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się najprawdopodobniej w październiku.

Dla kogo 14. emerytura?

Prezydent Andrzej Duda w drugiej połowie lipca podpisał ustawę o wprowadzeniu czternastej emerytury na stałe.

Zgodnie z ustawą 14. emerytura będzie przysługiwać osobom uprawnionym w wysokości kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne – dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza 2900 zł; kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy między kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza 2900 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(313)
Aga
11 miesięcy temu
Z czego się cieszycie emeryci. Kiedy skończy się rozdawanie pieniędzy? Kupują głosy a ci co pracują odczują to boleśnie. Nie macie pieniędzy więc co rozdajecie. Jestem rolnikiem opłacam składki krus i co prostu przykład podnieśliście emerytury że niby tacy dobrzy. Tylko ja mam składkę wyższa właśnie o tą podwyżkę więc nie dają nic ja płacę na podwyżkę jednego emeryta i każdy kto.pracuje zapłaci zato. Emeryci skoro rząd taki hojny przestańcie w końcu narzekać że drogo że wam nie wystarcza. Dostajecie podwyżki 13.14 emerytury więc macie. Przestańcie narzekać że tacy biedni jesteście. Bo teraz macie bardzo dobrze a źle to dopiero będziecie mieli.
Patrioci komb...
12 miesięcy temu
Wdowy i wdowcy po kombatantach ,którzy przeżyli Oswiecim tez ich oskubano...Na odszkodowaniach i na różnych świadczeniach! To jest podle...
Emeryt
12 miesięcy temu
Niestety nie dostanę. Podobno zbyt długo pracowałem i płaciłem za wysokie składki na ZUS.
14 -
12 miesięcy temu
14 - To dyskryminacja części emerytów ! dyskryminacja „ Seniorzy pozbawieni prawa do 14 ” ! „To dyskryminacja seniorów tych, którzy pracowali i odprowadzali składki. Oczekujemy zmiany chorych przepisów ! Ci co nie pracowali, pracowali krótko, nie płacili składek , pracowali na czarno dostana pełną 14, a ci co uczciwie pracowali , mają wyższe emerytury nie dostaną 14 ? TO NIENORMALNE i CHORE ! Czas to zmienić ! Przypominam, że ” kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania pełnej kwoty świadczenia tzw. 14 emerytury jest niekonstytucyjnym zapisem, ponieważ wyklucza liczne grono emerytów z tego świadczenia, co jest jawną dyskryminacją części świadczeniobiorców, którzy w wyniku swojej aktywności zawodowej na przestrzeni lat wypracowali prawo do emerytury ” Pełna kwota świadczenia równa minimalnej emeryturze, która w 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto, przysługuje tym, którzy nie pobierają świadczeń wyższych niż 2900 zł brutto. W przypadku świadczenia powyżej 2900 zł stosowana jest zasada złotówka za złotówkę, przy założeniu , że minimalna kwota 14 wyniesie 50 zł. 14. emerytura „To dyskryminacja seniorów” „To dyskryminacja tych, którzy pracowali i odprowadzali składki” Pełna kwota świadczenia równa minimalnej emeryturze, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto, przysługuje tym, którzy nie pobierają świadczeń wyższych niż 2900 zł brutto. W przypadku świadczenia powyżej 2900 zł stosowana jest zasada złotówka za złotówkę, przy założeniu , że minimalna kwota czternastki wyniesie 50 zł.
POL
12 miesięcy temu
To kiedy juz zaczna obowiazywac najwyzsze stawki za prad ,Przed wyplata 14 czy po wyplacie?Z czego sie cieszycie emeryci ze ceny w sklepach beda wieksze ,oplaty ,Ile wam wystarczy na leki?Prywatne wizyty bo nie mozecie dostac sie na NFZ do specjalisty?Zabiora wam te pieniadze szybko wlasnie podwyzkami,Tu nie ma sie z czego cieszyc tu trzeba plakac i to juz,
...
Następna strona