Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Wyższe "czternastki" pod znakiem zapytania. Poprawki Senatu trafiły do kosza

20
Podziel się:

Czternaste emerytury mogą być niższe. W czwartek sejmowe komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Polityki Senioralnej nie poparły poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej "czternastki" na stałe. Co to może oznaczać dla seniorów?

Wyższe "czternastki" pod znakiem zapytania. Poprawki Senatu trafiły do kosza
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (East News, Oleg Marusic/REPORTER)

W parlamencie dobiegają końca prace nad przepisami, mającymi wprowadzić czternaste emerytury na stałe. W Sejmie trwa debata nad ostatecznym kształtem nowych przepisów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury dzisiejszych 30-latków. "Jedna trzecia z nas dostanie najniższe świadczenie"

Ważą się losy wyższych "czternastek". Kluczowe poprawki odrzucone

Senat 22 czerwca przyjął dwie poprawki do ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Pierwsza zakłada, że próg wysokości pobieranych emerytur, od którego przekroczenia (lub nie) zależeć będzie wysokość czternastego świadczenia, wynosiłby 120 proc. średniej emerytury, a nie 2900 zł, jak zapisano w ustawie. Oznaczałoby to automatyczną waloryzację tego progu. Druga poprawka wniesiona przez Senat zakłada, że o wysokości i terminie wypłaty czternastek mógłby decydować tylko parlament w drodze ustawy, a nie rząd w rozporządzeniu.

Obie poprawki Senatu nie uzyskały poparcia rządu. Zostały też odrzucone przez połączone sejmowe komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Polityki Senioralnej. Za ich przyjęciem głosowało 16 posłów, 20 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jak wskazuje dziennik "Fakt", wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, obecny na posiedzeniu połączonych komisji, wyrazić stanowisko rządu w tej sprawie poprawek Senatu. - Jest negatywne - poinformował.

W piątek posłowie zagłosują za ostatecznym kształtem tzw. czternastek. W tym roku wypłatę świadczeń zaplanowano na przełom sierpnia i września.

Dla kogo "czternastka"?

Zgodnie z ustawą 14. emerytura będzie przysługiwać osobom uprawnionym w wysokości: kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł; kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń a kwotą 2900 zł, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł.

W ustawie przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty 14. emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do dnia 31 października danego roku, poprzez rozporządzenie, będzie mogła określić wyższą kwotę kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż kwota najniższej emerytury. Zaproponowano też, by kwota 14. emerytury wynosiła co najmniej 50 zł. Jeżeli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

W ustawie zapisano też, że przyznanie kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie następowało z urzędu na podstawie decyzji. Rada Ministrów ma określać, nie później niż do dnia 31 października, w drodze rozporządzenia, miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w danym roku.

Decyzje w sprawie 14. emerytury będą wydawać i wypłacać ją właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wydaje i kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Xxx
5 miesięcy temu
Emerytom dają ochłapy a na dzieciarnie 800 plus, niech rodzice pracują na 2 lub 3 etaty i utrzymują swoje dzieci a nie żerowanie na koszt państwa. Jeszcze chwalą się w telewizji że mogą sobie na więcej pozwolić. Kto zajmie się samotnym emerytom co ma tylko gołą emeryturę, jemu należy pomóc!Są tacy co nie złapią się na żadne dodatkowe pieniądze i są samotni, im należy pomóc a nie młodym zdolnym do pracy rodzicom m którzy tylko czekają na kolejne darmowe pieniądze i żyją na koszt państwa, ohyda!!! Czy ktoś o tym pomyślał?
Polak
5 miesięcy temu
Kiedy 300 PLUS dla każdego emeryta, 14 też nie wypłacicie w sierpniu, kiedy II waloryzacja w tym roku , inflacja spada, a ceny idą w górę ! W 2022 r. emerytom należała się II waloryzacja w związku z wysoka inflacją ale PIS głosował aby jej emerytom nie dać ! Emeryt dziś wybiera co kupić żywność, leki czy zrobić opłaty ? Wy mówicie o 800 PLUS za co dajecie, gdzie rozsądek ? Mówicie, że brakuje rąk do pracy, a ile jest w Polsce bezrobotnych / W końcu stycznia 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 858,7 tys. bezrobotnych – wynika z szacunków MRiPS. To oznacza, że osób poszukujących pracy było o 68,4 tys./ . Kiedy koniec chorego rozdawnictw 800 PLUS i socjalu ludzie będą musieli pracować !
J.M.
5 miesięcy temu
13,14 zjadła skladka zdrowotna ! Emeryci zapłącili wiecej za skaldke zdrowotna jak wynosiła 13 i 14 ! ODPOWIEDZCIE na pytanie ile emeryci stracili na podniesieniu składki zdrowotnej 9 % ? Praktycznie emeryci nie dostali ani 13 ani 14 ! SKŁADKA ZDROWOTNĄ zapłacili więcej jak te oszukańcze zapomogi 13 i 14 ! 13, 14 praktycznie emeryci nie dostali ponieważ składka zdrowotna była wyższa jak 13 i 14 ! Na każdego emeryta i pracującego Polaka przypadło w 2022 r. 4900 zł składki zdrowotnej do zapłacenia. Przeciętna emerytura w marcu 2023 r. wypłacona – już po rekordowej waloryzacji - wyniosła 3482,63 zł brutto przeciętnie emeryci oddadzą w składce zdrowotnej w ciągu 12 miesięcy aż 3761,24 zł. 13 i 14 wynosi 1588,44 zł brutto. Łącznie daje to 3176,88 zł brutto . Wraz ze wzrostem świadczeń podstawowych te różnice będą się jeszcze powiększać.
andrzej
5 miesięcy temu
EMERYTURY STAZOWE 2 ML GLOSOE DO PSZEJECIA PIS CZEKAMY CZAS UCIEKA
Roman
5 miesięcy temu
Nie chcemy 14 , tylko powinna być druga waloryzacja emerytur w tym roku. Płaca minimalna też wzrosła dwukrotnie. Widzimy jaka jest inflacja