Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Podwyżka czternastej emerytury. Wypłaty mogą objąć większą grupę

224
Podziel się:

W Sejmie ważą się losy 14. emerytury, która ma być przyznawana już na stałe. W tym tygodniu odbędzie się głosowanie, które zdecyduje o ostatecznym kształcie ustawy. Jeżeli posłowie poprą poprawki senatorów, liczba osób korzystających z tego wsparcia wzrośnie - informuje poniedziałkowy "Fakt".

Podwyżka czternastej emerytury. Wypłaty mogą objąć większą grupę
W Sejmie ważą się losy czternastej emerytury. Na zdjęciu Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej (PAP, Szymon Pulcyn)

Rok temu rząd zadeklarował chęć wprowadzenia czternastek na stałe. Takie dodatkowe świadczenie, podobnie jak trzynastki, miałoby być wypłacane regularnie, raz w roku. Chodzi o to, by zwiększyć wsparcie dla seniorów o niskich świadczeniach. Nie wszyscy emeryci mieliby jednak prawo do otrzymania takich dodatkowych wypłat.

Ustawa szybko przeszła przez Sejm w maju, ale została zmieniona w Senacie. Senatorowie zdecydowali się podnieść limit emerytury, co oznacza, że więcej osób będzie uprawnionych do otrzymania czternastek, a niektóre z nich otrzymają je w wyższej kwocie - przypomina "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS walczy o elektorat. Prof. Sowiński: Emeryci są zdyscyplinowanymi wyborcami

Aby zmiany zaproponowane przez senatorów mogły wejść w życie, muszą zostać zaakceptowane przez posłów. Pojawia się pytanie, czy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, mający większość w Sejmie, zdecydują się na takie działanie - pisze dziennik.

Z jednej strony, wyższe wypłaty mogłyby skuteczniej wspierać seniorów w czasie inflacji. Dodatkowo udałoby się uniknąć sytuacji, w której po waloryzacji emerytur część osób traciłaby prawo do takich czternastek. Z drugiej strony, rząd musiałby znaleźć dodatkowe pieniądze na finansowanie czternastek. Na ten cel zaplanowano już ponad 11 mld zł.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w tym tygodniu. Na stole leżą ws. czternastek dwie wersje projektów: rządowa oraz senacka.

Rząd chce decydować ws. terminu wypłaty

Ustawa, która przeszła przez Sejm, zakładała, że świadczenie ma wynosić równo minimalną emeryturę, czyli 1588 zł i 44 gr brutto. Taka kwota miałaby trafić do osób, które otrzymują świadczenia do 2900 zł brutto. Limit ten został wpisany w ustawie na stałe i nie przewiduje się jego waloryzacji.

Przy wyższych emeryturach czternastki miałyby być pomniejszane na zasadzie złotówka za złotówkę. To oznaczałoby, że przy emeryturze wynoszącej już 4,4 tys. zł złotych brutto, dodatkowe świadczenie nie byłoby przyznawane - wylicza "Fakt".

Inny zapis ustawy zakładał, że to rząd ma decydować o terminie wypłat. W ustawie nie określono konkretnego, stałego terminu, w którym pieniądze mają trafiać do seniorów. Co roku resort rodziny miałby wydawać rozporządzenie z dokładną datą. Miałby także prawo podnieść świadczenie.

Czternasta emerytura. Senatorowie chcą zmian

Wszyscy seniorzy otrzymujący świadczenia do tej kwoty otrzymaliby czternastki w maksymalnej wysokości, czyli 1588 zł i 44 gr brutto. Dopiero przy wyższych emeryturach czternastka byłaby pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę. Dzięki temu więcej osób miałoby prawo do dodatkowych wypłat. Dopiero przy 5,4 tys. zł emerytury nie byłyby one przyznawane.

Senatorowie wprowadzili także poprawkę dotyczącą terminu wypłaty. Zgodnie z nią to nie rząd, a parlament miałby decydować co roku o tym, kiedy pieniądze trafią do seniorów. Także Sejm i Senat miałyby prawo podnosić świadczenie - wyjaśnia dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(224)
.moher
5 miesięcy temu
Nie dadzą mi 14, nie będę na nich głosować i namówię innych. Próg dochodowy 2900, śmiech na sali. Emeryt nie jest głupi, swój rozum ma!
emeryt
5 miesięcy temu
jestem emerytem i wypracowałem sobie ciężką i długą pracą moje pieniądze i nie narzekam, a tu takie rozdawnictwo i wspieranie nierobów czyli elektoratu pisu! Aby wygrać wybory to może jeszcze obiecają 15 i 20 emeryturę! Skandal!!! Ludzie obudźcie się wreszcie bo jesteście łasi na kasę a kto później będzie spłacał zadłużenie państwa. Będą to przecież nasze dzieci i wnuki
mysz 18
5 miesięcy temu
Okrasc tych co długo pracowali, pracują i matki co tyrali na swoje dzieci na rozdawniczy złodziejski system bonusowy, aby utrzymanie koryta przedłużyć. Zaczyna być więcej biorców więc dawcom trzeba płacone haracze podwyższyć i matki które rodziły i pracowały jeszcze bardziej okradac, bo śmiały dożyć do wieku emerytalnego. Złodziejstwo na ludziach pracy mówię dość i podziękuję przy urnie, tak jak rząd potraktował tyrające kobiety na byt rodziny.
.syny
5 miesięcy temu
ale podatek zabiorą, a sobie 4000 netto, co miesiąc , nierobom 800 netto co miesiąc! Emerytom podatek zabierają.
pan emeryt
5 miesięcy temu
cytat z reformy emerytalnej z 1999r. ,,Emerytury będą ściśle związane z sumą składek, jakie każdy z nas odłożył na koncie emerytalnym,, Teraz okazuje się że jest dokładnie odwrotnie, 14-stkę dostaną Ci, którzy pracowali krótko, często na czarno lub dorabiali się za granicą. Ci, którzy pracowali długo i uczciwie odprowadzali składki na ubezpieczenie emerytalne o 14-stce mogą zapomnieć. Dodam, że pracowałem przez 48 lat i 5 miesięcy, do wieku 66 lat, bo Tusk podniósł wiek emerytalny, teraz w nagrodę za długoletnią pracę rząd pokazał mi ,,gest Kozakiewicza,, pozbawiając mnie prawa do 14-stki. Czy warto było uczciwie pracować i odprowadzać składki na ZUS?
...
Następna strona