Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

"Czternastki" do zmiany w Senacie. "Nie można karać emerytów"

423
Podziel się:

"Czternastki" muszą być wypłacane na innych zasadach – twierdzą senatorowie, którzy chcą zmian w rządowej ustawie. I będą poprawiać przepisy - pisze "Fakt". To parlament miałby decydować o terminie i kwocie dodatkowej wypłaty dla seniorów. Waloryzowany byłby też limit uprawniający do świadczenia.

"Czternastki" do zmiany w Senacie. "Nie można karać emerytów"
Zbyt bogaci seniorzy obejdą się bez "czternastki". Senat chce to zmienić (Adobe Stock)

Tuż przed Bożym Ciałem w Senacie ruszyły prace nad ustawą, która na stałe wprowadza do systemu emerytalnego tzw. "czternastki". Rząd zaproponował, by wypłata była w kwocie emerytury minimalnej. Obecnie to 1588,44 zł brutto. Ale tylko do limitu 2900 zł brutto "regularnej" emerytury lub renty. Powyżej tego progu "czternastka" byłaby pomniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Senat chce zmian przede wszystkim w kwestii tego ostatniego punktu, czyli limitu uprawniającego do czternastej emerytury w pełnej wysokości. "W ustawie limit ten wprowadzono na 'sztywno'. Zatem co roku część emerytów po waloryzacji, będzie tracić prawo do maksymalnej "czternastki", a niektórzy wręcz będą pozbawiani jej wypłaty nawet w obniżonej kwocie" - czytamy.

- Dlaczego rząd ustanowił akurat taki limit? Skąd wzięła się kwota 2 tys. 900 zł? - dopytywała senator Magdalena Kochan z KO podczas senackiej komisji w środę. W tym samym czasie waloryzacja podniosła emerytury o 20 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czternasta emerytura

Senat: podnieść limit dla "czternastek"

Jedna z przewidywanych poprawek Senatu ma dotyczyć limitu, który miałby być waloryzowany. "Fakt" przygotował wyliczenia pokazujące, jak zmieniłyby się wypłaty, gdyby te zasady obowiązywały już teraz.

"Wtedy emeryci mający świadczenia do 3 tys. 444 zł brutto mieliby zapewnione "czternastki" w pełnej wysokości, a dopiero przy wyższych wypłatach dodatek byłby zmniejszany" - czytamy. Przykładowo, emeryt pobierający 4500 zł brutto co miesiąc, dziś prawa do czternastej emerytury nie ma. Po zmianach mógłby liczyć na jednorazowe 420,52 zł.

Nie możemy karać, osób, które mają wyższe emerytury, one na to zapracowały – dodaje senator Kochan.

Nie rząd, a Senat

To nie koniec zmian, nad którymi ma pracować Senat. - Na pewno złożę poprawkę, która zakłada, że to parlament miałby decydować o terminie wypłaty "czternastki" i jej kwocie - stwierdziła Kochan.

Bo w ustawie napisanej przez rząd i przyjętej przez Sejm jest furtka, przyznająca rządowi prawo do decydowania o tym, kiedy i w jakiej wysokości emeryci dostaną dodatek. Miałoby to być ogłaszane co roku w rozporządzeniu wydawanym do 31 października.

Senatorowie zajmą się sprawą czternastych emerytur na posiedzeniu rozpoczynającym się 21 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(423)
obserwator
3 tyg. temu
Uwazam, ze emerytury powinny zalezec od wysokosci odprowadzonych skladek do ZUS i bez zadnych dodatkow. Obecny system jest chory, gdyz ten daje najwiecej tym co mieli wykazywane najmniejsze. A w rzeczywistosci wykazywane najnizsze wynagrodzenie a do koperty drugie czyli niejednokrotnie raz tyle a napewno wiecej od tych co pracowali w uczciwych firmach. Ba dostawali z uwagi niskich dochodow rozne przywileje A teraz sie smieja ze maja wieksze dodatki. Ktos zapomnial,ze to w jego interesie bylo sprawdzanie ile jego skladek jest odprowadzane a teraz dostaje profity. To jest fair ?
emeryt
miesiąc temu
Nie może tak być, że człowiek przez lata pracował intensywnie - ja 45 lat - i za karę zabierają prawo do 14-tki. Ludzie mający długi staż pracy powinni być nagradzani a nie karani.
123
miesiąc temu
14 należy się każdemu emerytowi
123
miesiąc temu
14 powinny być dla wszystkich nie jest czyjąś winą że ktoś nie chciał pracować .
emeryt
miesiąc temu
Czternastka nie należy się, kolejka do lekarza endokrynologa sześć lat / najbliższy 80 km./, do kardiologa półtora roku, do okulisty rok, brak bezpłatnych leków dla seniorów 75+. Raduj się emerycie. Składka zdrowotna niemal 400 zł. co miesiąc. Wkrótce piętnastki, szesnastki i itd ale tylko dla wybranych. Rewelacja !!! Sama radość.
...
Następna strona