Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Czternasta emerytura. Przez ten zapis emeryci będą tracić

160
Podziel się:

Rząd pokazał projekt ustawy wprowadzającej czternastą emeryturę na stałe. Dokument trafił do konsultacji. W przepisach jednak czai się pułapka. Z każdą kolejną waloryzacją emerytur i rent część seniorów otrzymywać będzie coraz niższe wypłaty "czternastek" - alarmuje "Fakt".

Czternasta emerytura. Przez ten zapis emeryci będą tracić
Na pełną kwotę "czternastek" będą mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto (Adobe Stock)

Z zamieszczonej na stronach rządowych informacji wynika, że na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze - 1588,44 zł) będą mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto.

"Czternastki" dla seniorów. Oto szczegóły projektu

W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Takie same zasady obowiązywały przy wypłacie tego świadczenia w 2022 r.

Według rządowych szacunków pełną kwotę świadczenia otrzyma około 7 mln osób. Łącznie do "czternastek" uprawnionych jest około 8,5 mln osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiceminister dostał serię pytań. Nie wiedział, że chodzi o Tuska

Jest próg wpisany "na sztywno"

Minimalna kwota "czternastki" wyniesie 50 zł brutto. Wypłaty na rękę będą niższe, bo od tego świadczenia zostanie potrącona składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

"Fakt" jednak ostrzega, że w przepisach czai się pułapka.

O ile sama czternastka będzie co roku waloryzowana, o tyle limit emerytury lub renty uprawniający do otrzymania tego świadczenia w pełnej wysokości – już nie. W projekcie ustawy "na sztywno" wpisano próg 2900 zł. I to nie jest przeoczenie, resort rodziny ma świadomość, że przez to seniorzy po każdej waloryzacji będą tracić - czytamy w dzienniku.

Tak będą wypłacane "czternastki"

Przyznanie "czternastki" nastąpi z urzędu na podstawie decyzji. Rząd do 31 października w rozporządzeniu ma określić miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w danym roku.

14. emerytura będzie wypłacona razem ze świadczeniem podstawowym w terminie wypłaty świadczeń. Jeżeli nie będzie to możliwe, to "czternastka" będzie wypłacana w innym terminie w miesiącu wskazanym przez rząd.

Decyzje o przyznaniu świadczenia będą wydawać i wypłacać ją właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wydaje i kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(160)
majka
miesiąc temu
Pis jednak slowa nie dotrzymal bo trzynastki mialy być juz wyplacane od 25 sierpnia tak ze pis zrobil niektorych emerytur w konia ale im nie chodzi o 14stki tylko o wyborcow a wyborcy juz powiedzieli dosc PISU rządzili 8lat i sa juz wolni a tan ich ministerek oszukanieci łgaż nie jest lepszy od Tuska a nagaduje na niego choc pracowal za czasow Tuska w Banku teraz mu sie odplaca ale Tusk mu tego nie podaruje jesli wygra wybory to za te jego oszczerstwa będzie napewno karany
alina
miesiąc temu
Już dziękuję Pisowi-przekroczyli granicę !!!
alina
miesiąc temu
Za wszystko płaci i utrzymuje klasa średnia,to im się bez przerwy zabiera,Janosik zabierał bogatym,a tu,od siebie bogacze np.rządowi nic,tylko od tych co jeszcze,,zipią,,
elo
4 miesiące temu
skoro tak pracuja ciazko na kraj to dac im i 15 stki...a nie wroci oni nie pracuja!!!
Ewcia
4 miesiące temu
Emeryci ,ktorzy dluzej pracowali i majaja wyzsxe emerytury ,zostaja ukarani,bo po co.pracowali dluzej?!Jak to.jest ,ze pidnosi sie mininimalna krajowa,waloryzuje emerytury.,a nie podnosi sie.pulapu przy przyznaniu 14?!Ktory to.madry tak wymyslil?!Dzieki takiej ustawie z roku na rok bedzie.mniej ludxi otrxymywalo.te14tke ,bo waloryzuja sie emerytury!Cwanytrik!
...
Następna strona