Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Wyższe emerytury. To skutek wzrostu śmiertelności podczas pandemii

80
Podziel się:

Przeciętne dalsze trwanie życia, to jeden z czynników zawartych w tablicach GUS, służących do wyliczania emerytur. Przez wzrost śmiertelności podczas pandemii uległ on zmniejszeniu, a to o kilka procent podbiło wypłaty emerytur.

Wyższe emerytury. To skutek wzrostu śmiertelności podczas pandemii
Śmiertelność w pandemii zmieniła statystyki GUS. To wpłynie na wyliczanie emerytur (money.pl, Rafał Parczewski)

Emerytury przyznawane od kwietnia tego roku do marca 2022 r. są wyższe o kilka procent. To efekt tego, że skróciło się przeciętne dalsze trwanie życia publikowane w tablicach GUS.

- Spowoduje to wzrost wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o 340 do 900 mln zł rocznie - przyznała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Tablice trwania życia są kluczowym elementem obliczania wysokości emerytur. Jak wyjaśnia ZUS, by polski system emerytalny mógł finansować świadczenia dożywotnie i jednocześnie pozostać wypłacalny, niezbędne jest wykorzystanie rachunku aktuarialnego opartego na demograficznej kategorii średniego dalszego trwania życia.

Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

- W naszym systemie, aby obliczyć wysokość przyznanej emerytury, wystarczy podzielić zgromadzone składki przez przeciętne dalsze trwanie życia odczytane z tablicy publikowanej corocznie przez GUS dla celów emerytalnych, prezentującej średnie dalsze trwanie życia wspólne dla obu płci. Im wyższy licznik tej operacji dzielenia oraz im mniejszy mianownik, tym wysokość emerytury będzie wyższa - wyjaśnia prof. Uścińska.

Pandemia jednak zaburzyła statystykę. W 2020 r. zmarło w Polsce o 67 tys. osób więcej niż w 2019 r. - to o 62 tys. więcej, niż prognozowano.

Średnie dalsze trwania życia w najnowszej tablicy GUS zmniejszyło się zarazem więc we wszystkich przedziałach wiekowych. Spadek wyniósł: 15,4 miesiąca dla 30-latków, 13,8 miesiąca dla 60-latków, 13,3 miesiąca dla 65-latków, 7,7 miesiąca dla 80-latków i 4,2 miesiąca dla 90-latków.

Jak to wpływa na emeryturę? Prezes ZUS wyjaśniła to na przykładzie. - 60-latek z kapitałem 500 tys. zł, czyli 110 tys. euro albo 95 tys. funtów, otrzyma emeryturę 2019 zł, czyli o 107 zł więcej. Podobnie 65-latek z tym samym kapitałem otrzyma emeryturę 2447 zł, czyli 150 zł więcej. Widać zatem, jak realny wpływ na system emerytalny i dochody emerytów mają dane o śmiertelności oraz tablice GUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
dostep777
2 lata temu
Jak może ustawa z 17 grudnia 1998 r po pisowskich poprawkach oprzeć się w Strasburgu jeśli u nas średniej się nie liczy a ustala ja prezes GUS, a zamiast średniej długości życia kobiet i mężczyzn przewiduje się( przez nas kłamliwy, skoligacony z partią rządzącą GUS), że mężczyźni żyjący niewiele ponad 70 lat będą żyć...aż 83 czyli więcej niż kobiety. To przewidywanie jest używane tylko do celu kradzieży ponad połowy ich emerytur przez bulteriera rządu w tym względzie rządzonego przez ...kobietę. To już nie śmiech i ironia, a bandycki rozbój władzy w biały dzień na biedakach na ,,królewskim gościńcu", jak za czasów szeryfa z Sherwood
emeryt
3 lata temu
Czemu ZUS wylicza mężczyznom wiek dalszego życia do 83 lat mimo iż średni wiek życia mężczyzn w Polsce to 73 lata.
emeryt
3 lata temu
Ja się zaszczepię jako ostatni w Polsce bo chcę dożyć 100 lat a może nawet 10 lat dłużej. Jak za 10 lat zobaczę, że ubywa dziwnym trafem seniorów nie zaszczepię się nigdy.
ASF
3 lata temu
Tych psycho patów czeka Norym bergia i mam nadzieję, że skończą jak tamci ludo bujcy
rita
3 lata temu
Dlatego zabronili leczyć amantadyną by zabić jak najwięcej ludzi. Teraz się cieszą ze statystyk. Ta banda oszustów zostanie z tego rozliczona.
...
Następna strona