Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zmiany dla pracujących emerytów. Dłużej poczekają na podwyżkę

31
Podziel się:

Pracujący emeryci mają jeszcze 4 miesiące na złożenie wniosku o przeliczenie, aby jeszcze w tym roku zyskać pieniądze. Po tym czasie nie będzie będzie korzystniej.

Zmiany dla pracujących emerytów. Dłużej poczekają na podwyżkę
Pracujący emeryci muszą się pośpieszyć. (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

Od 2022 r. o podwyżkę będzie trudniej, będzie też niższa - przypomina dziennik "Fakt". Jak wyjaśnia, resort rodziny, chce zrównać prawa osób pobierających świadczenia ze starego (czyli z uwzględnieniem kwoty bazowej) i nowego systemu.

To oznacza, że seniorzy urodzeni przed 1949 r., którzy dorabiają do świadczeń, aby podnieść emeryturę muszą zawczasu wystąpić do ZUS o przeliczenie. Mają na to jeszcze 4 miesiące.

Zobacz także: Koniec z absurdem w emeryturach. Prezes ZUS komentuje

Obecnie o doliczenie składek mogą ubiegać raz na kwartał, ale od przyszłego roku rząd chce ograniczyć to do raz do roku.

Dodatkowo w myśl starszych przepisów za sprawą przeliczenia ZUS liczy emeryturę niejako na nowo, biorąc pod uwagę większą kwotę bazową.

To sprawia, że podwyżka emerytury de facto jest jeszcze większa. Jak przypomina "Fakt", od 2022 r. taka możliwość zniknie, przy przeliczeniu świadczeń będą doliczane tylko nowe składki, zatem przeliczenie stanie się mniej opłacalne niż dziś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Irena
rok temu
Tak ale bez przesady powinno być dofinansowanie za pracę dla emerytów tak jak za niepełnosprawnych z pefron
Misiek
3 lata temu
Emeryci mają emerytury, trzynastki, czternastki. Dlatego powinni mieć zakaz pracy. Albo emerytura, albo praca.
mixer
3 lata temu
Ceny rosną, oczywiście, ale też wielu starszych nie wie o wszystkich ulgach i zniżkach im przysługujących. O 20% uldze na leki w dozach moi dziadkowie dowiedzieli się ode mnie, przez długi czas do tej pory bezsensownie przepłacali. A leków przyjmować muszą niestety sporo.
trf
3 lata temu
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
emeryt
3 lata temu
będzie jeszcze gorzej bo państwo nie jest zainteresowane obniżaniem inflacji pomimo takiego obowiązku, media drożeją i będą coraz bardziej bo pis najpierw wyciągnął od firm państwowych kasę, więc teraz musi się odwdzięczyć możliwością podnoszenia cen, czyli zarazem większymi podatkami, a obiecanki przedwyborcze pisu --- kupa śmiechu !!!
...
Następna strona