Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Około 120 tys. osób w emerytalnej pułapce. Szczęście, że nikt więcej już w nią nie wpadnie

38
Podziel się:

Przez całe lata ludzie, którzy w czerwcu przeszli na emeryturę, mieli zaniżone świadczenie w porównaniu do osób, które przeszły na nią w maju czy w lipcu. Dzięki ustawie absurd czerwcowych emerytur znika. Nowi emeryci w tę pułapkę nie wpadną. Rząd nie wyciągnął jednak ręki do tych, którzy już w niej tkwią.

Około 120 tys. osób w emerytalnej pułapce. Szczęście, że nikt więcej już w nią nie wpadnie
Nowi emeryci nie wpadną już w pułapkę czerwcowych emerytur. ZUS sam przeliczy im świadczenie (money.pl, Rafał Parczewski)

Problem emerytur czerwcowych istnieje od 2009 r. Polega na tym, że osoby, które przeszły na emeryturę w tym miesiącu, były skazane na mniej korzystne zasady przeliczania emerytur. Nie objęła ich bowiem waloryzacja kwartalna, a to realnie obniżyło wysokość wypłacanego świadczenia. Jak bardzo? - Jeżeli ktoś przechodziłby na emeryturę w maju, to miałby emeryturę wyższą od czerwcowej o 5 proc., a w lipcu - o 12 proc. - wyliczała niedawno Gertruda Uścińska, prezes ZUS, na antenie Polskiego Radia.

Tegoroczni emeryci oraz wszyscy następni poszkodowani już na szczęście nie będą. - Osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu br., zostaną one przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych mocą nowych przepisów w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie tej ustaw – powiedział "Faktowi" Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Nie będzie trzeba składać żadnego wniosku, by tak się stało.

Zobacz także: Koniec z absurdem w emeryturach. Prezes ZUS komentuje

Problem emerytur czerwcowych został jednak rozwiązany tylko częściowo. - W tej chwili nie obowiązuje prawo do wyrównywania emerytur wstecz - sprecyzowała prezes ZUS w Polskim Radiu. Wszystko dlatego, że Sejm nie zgodził się na poprawkę Senatu, by zmienionymi przepisami objąć osoby, które już we wcześniejszych latach przeszły na emeryturę w czerwcu. To, jak podaje "Fakt", nawet 120 tys. osób.

Co mogą zrobić seniorzy, którzy decydując się na emeryturę w czerwcu, mają niższe emerytury? Nie każdemu bowiem, jak Jarosławowi Kaczyńskiemu, w urzędzie zwrócono uwagę na to, że przechodzenie na emeryturę w czerwcu to nie najkorzystniejszy pomysł. – Wydaje się, że gdyby osoby, które przechodziły na emeryturę w poprzednich latach, wystąpiły do ZUS o przeliczenie świadczenia i organ rentowy wydałby negatywną decyzję, wówczas ścieżka sądowa otworzyłaby szansę na sprawiedliwe potraktowanie przez system tych osób - powiedział w "Fakcie" ekspert emerytalny dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Emer
3 lata temu
To wina ZUSU bo mi nie powiedzieli o tym ze złożenie wniosku w czerwcu spowoduje u mnie niższą emeryturę. Teraz niech mi to wyrównają.
dyrektor n
3 lata temu
Podatki tylko nie płacą kościoły zamknąć wszystkie kościoły i zabrać im te majątki co sobie przywłaszczyli bezprawnie oraz zabrać te emerytury księdzom  te kościoły  robią pranie mózgu ludziom a rząd im jeszcz grube miljardy daje z naszych podatków!!!!!!!!!!!!!!! Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość tego my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców . W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!
emeryt
3 lata temu
Co tam czerwcowe oszustwa kilka złotych! Ograbiono dwuzawodowców na ponad 1000,00 miesięcznie i to okradanie trwa od 2008 roku,ponieważ wtedy ustawą podzielono emerytów na gorszy i lepszy sort.Otóż Ci młodsi urodzeni w 1949 i póżniej otrzymują dwie emerytury z ZUS i z KRUS a Ci urodzeni w 1948 roku i wcześniej tylko jedną chociaż spełniają te same warunki-lecz problem jest w tym ,że się urodzili o rok za wczśnie. Pracę tych starszych za 32 lata w rolnictwie w tym opłaconych składek za 25 lat wyceniono na 200,00 zł.To dopiero jest sprawiedliwość!! ,że z ZUS emerytura wyceniona została obecnie na 1100,00 i zamiast drugiej wypracowanej przez 32 lata dano dodatek 200,00zł. czyli razem 1300,00 złotych za razem wypracowanych 52 lata.Zrównano Ciężko pracujących przez 52 lata emerytów z obibokami,pijakami i inną patologią której się wypłaca podobne świadczenia chociaż całe życie się obijali będąc na garnuszku podatnika,którym się śmieją w twarz mówiąc'' i po co wam to było jak my nigdy lub niewiele pracowaliśmy i mamy to samo.Kiedy to się skończy ta niesprawiedliwość? Komuna sprawiedliwiej traktowała ludzi pracy,ponieważ wypłacała jedną całą i drugiej połowę ,a Ci ograbili i z tej połowy.
iza
3 lata temu
należy pracować do śmierci, to nie będzie problemu z emeryturą
dura lex
3 lata temu
Ten paradoks bierze się z braku szacunku do prawa i alergii na wiedzę. Jaki % emerytów wie ,co to jest wskaźnik dożycia i do czego służy ? No...?
...
Następna strona