Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Emerytury czerwcowe. Będzie wyrównanie dla poszkodowanych? Prezes ZUS zabrała głos

55
Podziel się:

Problem emerytur czerwcowych doskwiera polskim seniorom od 2009 roku. Osoby przechodzące na emeryturę w tym miesiącu miały ją niższą, niż gdyby zrobiły to na przykład w maju lub w czerwcu. Prezes ZUS-u Gertruda Uścińska zapewniła, że problem ten zniknie. Ale nie ma dobrych wieści dla poszkodowanych.

Emerytury czerwcowe. Będzie wyrównanie dla poszkodowanych? Prezes ZUS zabrała głos
Emerytury czerwcowe. Prezes ZUS-u Gertruda Uścińska zabiera głos w tej sprawie (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Seniorzy, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu, od lat alarmują, że ich świadczenia są niższe, niż byłyby, gdyby przeszli na nią w innym miesiącu.

- Ten problem w tej chwili jest rozwiązany, bo prezydent podpisał nowelizację właściwej umowy. Problem występuje od 2009 roku, kiedy przyjęto dwa rodzaje waloryzacji: kwartalną i roczną - opowiadała w "Sygnałach Dnia" Radiowej Jedynki prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Problem emerytur czerwcowych

Takie zmiany wprowadziła reforma systemu emerytalnego. Uderzyła ona jednak w osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu. Nie objęła ich bowiem waloryzacja kwartalna, a to realnie obniżyło wysokość wypłacanego świadczenia.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

ZUS przeprowadził analizy, które miały pokazać, ile realnie tracą "czerwcowi" emeryci. - Jeżeli ktoś przechodziłby na emeryturę w maju, to miałby emeryturę wyższą od czerwcowej o 5 proc., a w lipcu - o 12 proc. - wyliczała na antenie Polskiego Radia Prezes ZUS-u.

Nowelizacja ustawy, którą podpisał w sierpniu prezydent Andrzej Duda, ma rozwiązać ostatecznie problem czerwcowych emerytur. Gertruda Uścińska tłumaczyła, że wcześniej rządzący rozwiązali go "doraźnie", w jednej z tzw. ustaw covidowych. Ale potrzeba było osobnej noweli.

- Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego nie można było w żaden inny sposób załatwić - wyjaśniała. - Doszliśmy do takiego stanu prawnego, że osoby przechodzące na emerytury w czerwcu, nie będą musiały się zastanawiać, czy przejść w czerwcu, czy w innym miesiącu - zapewniła przyszłych seniorów.

Ile osób wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych? W 2019 roku problem ten dotknął nawet 10 tys. seniorów.

Na wyrównanie nie licz

Senatorowie jednak chcieli pójść o krok dalej. Osoby, które przez lata cierpiały na tym, że przeszły na emeryturę w czerwcu, mieli otrzymać rekompensatę od państwa. Taką poprawkę do nowelizacji złożył senator PSL Jan Filip Libicki. Przepadła ona w Sejmie.

Czy zatem emeryci mogą spodziewać się wyrównania lat niesprawiedliwości? Według wyliczeń "Faktu" dla budżetu oznaczałoby to koszty na poziomie 2,6 mld złotych, a jeden senior mógłby otrzymać około 30 tys. złotych.

Dla poszkodowanych Gertruda Uścińska nie miała jednak dobrych wieści. - W tej chwili nie obowiązuje prawo do wyrównywania emerytur wstecz. Ale zobaczymy, jak to będzie w przyszłości - zaznaczyła prezes ZUS-u.

Przyznała, że na ten moment jednak Zakład nikomu z seniorów nie wyrówna strat poniesionych w latach 2009-2019. Dodała jednak, że "skala osób dotkniętych" problemem emerytur czerwcowych "nie jest duża", choć zapewniła, że każdy pojedynczy przypadek jest ważny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
komentarz
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Pezio
6 miesięcy temu
A co z pozostałymi emerytami. Waloryzacja nie obejmuje prawie dwóch kwartałów tym co idą na emeryturę w końcu roku. A czerwcowym jeszcze dołożą. Coś tu śmierdzi.
Miro
rok temu
Dlaczego nie mogą wyrównać emerytom czerwcowym wstecz a mogli okrasc emerytów wcześniejszych gdzie prawo zadziałało 2 lata wstecz
Zreimizak
rok temu
Oddajcie nam skradzione pieniądze,złodzeje.Prawo i Sprawiedliwość.to wasza dewiza ludzi dzielić na gorszych i lepszych.jeśli tego nie wyrównacie i nie oddacie nam należne emerytury to my wam podziękujemy przy wyborach.to jest pewne.
Jaki nick
2 lata temu
Zus moja emeryture też wyliczył w czerwcu pomimo że urodziłam się w lutym i nigdy nie składałam papierów w czerwcu Nie rozumiem takiego złośliwego świadomego postępowania urzednikow ZUS żeby ludziom nie waloryzować kapitału a również otrzymanej emerytury Dlaczego ZUS nie naprawi krzywd wyrządzonych ememeytom ur 1949-2019 chociażby ponownego przeliczenia To jest Niezgodne z konstytucją Dyskryminacja ludzi Hańba dla ZUS i Państwa Polskiego
Wandik
2 lata temu
Jestem pokrzywdzona przez państwo, przeszłam na emeryturę w czerwcu automatycznie ze świadczeń przedemerytalnych i nikt mnie nie poinformował że mogę mieć mniej korzystną emeryturę, wręcz przeciwnie otrzymałam pismo żeby złożyć wniosek o emeryturę. Nieprawą jest że ZUS informował ludzi o tym fakcie. W 2014 został przedłużony wiek emerytalny i mnie został przedłużony okres do przejścia na emeryturę o 5 miesięcy i wypadło na czerwiec. Jestem podwójnie pokrzywdzona a do emerytury nie miałam uwzględnionej waloryzacji za okres świadczeń. To wszystko odbywało się w imię prawa. Mogę tylko powiedzieć że żyję w złodziejskim państwie
...
Następna strona