Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Emerytury czerwcowe. Będzie wyrównanie dla poszkodowanych? Prezes ZUS zabrała głos

43
Podziel się:

Problem emerytur czerwcowych doskwiera polskim seniorom od 2009 roku. Osoby przechodzące na emeryturę w tym miesiącu miały ją niższą, niż gdyby zrobiły to na przykład w maju lub w czerwcu. Prezes ZUS-u Gertruda Uścińska zapewniła, że problem ten zniknie. Ale nie ma dobrych wieści dla poszkodowanych.

Emerytury czerwcowe. Będzie wyrównanie dla poszkodowanych? Prezes ZUS zabrała głos
Emerytury czerwcowe. Prezes ZUS-u Gertruda Uścińska zabiera głos w tej sprawie (Flickr, Adam Guz, KPRM)
bEJcgjUB

Seniorzy, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu, od lat alarmują, że ich świadczenia są niższe, niż byłyby, gdyby przeszli na nią w innym miesiącu.

- Ten problem w tej chwili jest rozwiązany, bo prezydent podpisał nowelizację właściwej umowy. Problem występuje od 2009 roku, kiedy przyjęto dwa rodzaje waloryzacji: kwartalną i roczną - opowiadała w "Sygnałach Dnia" Radiowej Jedynki prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Problem emerytur czerwcowych

Takie zmiany wprowadziła reforma systemu emerytalnego. Uderzyła ona jednak w osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu. Nie objęła ich bowiem waloryzacja kwartalna, a to realnie obniżyło wysokość wypłacanego świadczenia.

bEJcgjUD
Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

ZUS przeprowadził analizy, które miały pokazać, ile realnie tracą "czerwcowi" emeryci. - Jeżeli ktoś przechodziłby na emeryturę w maju, to miałby emeryturę wyższą od czerwcowej o 5 proc., a w lipcu - o 12 proc. - wyliczała na antenie Polskiego Radia Prezes ZUS-u.

bEJcgjUJ

Nowelizacja ustawy, którą podpisał w sierpniu prezydent Andrzej Duda, ma rozwiązać ostatecznie problem czerwcowych emerytur. Gertruda Uścińska tłumaczyła, że wcześniej rządzący rozwiązali go "doraźnie", w jednej z tzw. ustaw covidowych. Ale potrzeba było osobnej noweli.

- Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego nie można było w żaden inny sposób załatwić - wyjaśniała. - Doszliśmy do takiego stanu prawnego, że osoby przechodzące na emerytury w czerwcu, nie będą musiały się zastanawiać, czy przejść w czerwcu, czy w innym miesiącu - zapewniła przyszłych seniorów.

Ile osób wpadało w pułapkę emerytur czerwcowych? W 2019 roku problem ten dotknął nawet 10 tys. seniorów.

bEJcgjUK

Na wyrównanie nie licz

Senatorowie jednak chcieli pójść o krok dalej. Osoby, które przez lata cierpiały na tym, że przeszły na emeryturę w czerwcu, mieli otrzymać rekompensatę od państwa. Taką poprawkę do nowelizacji złożył senator PSL Jan Filip Libicki. Przepadła ona w Sejmie.

Czy zatem emeryci mogą spodziewać się wyrównania lat niesprawiedliwości? Według wyliczeń "Faktu" dla budżetu oznaczałoby to koszty na poziomie 2,6 mld złotych, a jeden senior mógłby otrzymać około 30 tys. złotych.

bEJcgjUL

Dla poszkodowanych Gertruda Uścińska nie miała jednak dobrych wieści. - W tej chwili nie obowiązuje prawo do wyrównywania emerytur wstecz. Ale zobaczymy, jak to będzie w przyszłości - zaznaczyła prezes ZUS-u.

Przyznała, że na ten moment jednak Zakład nikomu z seniorów nie wyrówna strat poniesionych w latach 2009-2019. Dodała jednak, że "skala osób dotkniętych" problemem emerytur czerwcowych "nie jest duża", choć zapewniła, że każdy pojedynczy przypadek jest ważny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJcgjVe
komentarz
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
XXXX
10 godz. temu
Uważam jeśli nie ma waloryzacji wstecz z lat 2009-2019 tzw emerytur czerwcowych to należało by na bieżąco wyliczać emeryturę np gdyby wniosek byłby złożony w lipcu czyli 12 % tak jak w tej chwili tj w 2021 naliczane emerytury w czerwcu sa wyrównywane
Ela.
2 dni temu
Tak obiecywali i co liczyłam że będzie parę groszy więcej a tu nic jak można nas tak traktować ją to już nie liczyłam na te duże pieniądze ale mogli uchwalić aby od wprowadzenia ustawy wypłacać wszystkim czerwcowym wypłacać godna emeryturę .
rocznik 55
4 dni temu
rocznik 2020 poszkodowany i im się wypłaca wyrownanie a roczniki wcześniejsze roczniki to nie poszkodowane co wy na to
bEJcgjVf
Jano
2 tyg. temu
Ja chcę rekompensaty od PiS i ZUS złodzieja ,wg prawdy PiS "bo im się należy"
Zreimizak
2 tyg. temu
Przechodzący na emeryturę od 1kwietnia 2021 do 30 marzec 2022 to stracili zdrowie i im się obniża wiek emerytalny o 13 miesięcy.A my to zyskaliśmy na zdrowiu w pandemia.kpina i wyrównanie jesteście sprawiedliwi.
...
Następna strona