Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Emerytury czerwcowe będą już sprawiedliwie naliczane. W tę pułapkę rocznie wpadało ok. 10 tys. osób.

53
Podziel się:

W zeszłym roku 10 tys. osób wpadło w czerwcową pułapkę emerytalną. Tylko dlatego, że zdecydowali się zakończyć swoją aktywność zawodową właśnie w tym miesiącu, dostają emeryturą niższą, niż mogliby dostać.

Emerytury czerwcowe będą już sprawiedliwie naliczane. W tę pułapkę rocznie wpadało ok. 10 tys. osób.
(money.pl)

Dopiero od tego roku odpowiedź na pytanie, kiedy złożyć wniosek o emeryturę, nie będzie już tak oczywista. Jeszcze w zeszłym roku należałoby na to pytanie odpowiedzieć: na pewno nie w czerwcu. Dlaczego?

Do tej pory ten, kto odchodził na emeryturę w czerwcu, uzyskiwał nieco niższą emeryturę niż odchodzący w każdym innym miesiącu.

Zobacz także: Zobacz start misji NASA i SpaceX. To historyczny moment

- Wszystko przez obowiązujące przepisy dotyczące waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Waloryzacja roczna ma miejsce w czerwcu i obejmuje składki wpłacone do stycznia. Ten, kto złoży wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, skorzysta, oprócz waloryzacji rocznej, również z waloryzacji kwartalnej. Natomiast dla wniosków o emeryturę składanych w czerwcu nie stosuje się waloryzacji kwartalnej, a jedynie roczną - tłumaczyła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W zeszłym roku taki los spotkał dokładnie 9,8 tys. seniorów. Straty są niemałe, bo świadczenia na wskutek tej pułpki są niższe od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie (w zależności od wysokości świadczenia).

Straty nie sposób już odrobić do końca życia. Tak brutalnie działa matematyka i przepisy niezmieniane od lat.

W tym roku nikt jednak nie wpadnie w pułapkę. Osobom, które wniosek o przejście na emeryturę złożą w czerwcu 2020 r., ZUS obliczy świadczenie na takich samych zasadach, jak w maju. Przepis, który to umożliwia, wpisano do tarczy antykryzysowej 3.0.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Ciotka
4 lata temu
Nasze emerytury nie napawają optymizmem, więc każde sto złotych jest na wage złota. Podobnie zreszta z ppk - ile by tego nie było, lepiej mieć dodatkowe źródło dochodu do emerytury niz marne 1000zł z którego nie bardzo wiadomo jak wyżyć
Ja 1954
4 lata temu
Czas zająć się czerwcowymi emeryturami , sięgając wstecz. Kłania się konstytucja. Błąd w systemie informatycznym ZUS. Przepisy do pasowano do systemie . Nikt z urzędników mnie nie poinformował. Gdzie sprawiedliwość obywatelska. Są lepsi i gorsi...
Jan
4 lata temu
To ,że pis okrada emerytów wiadomo nie od dziś! Najpierw zaczął od byłych komunistycznych służb i jedzie po wszystkich przydzielając tylko wysokie emerytury pisowskim bohaterom!!!
1953
4 lata temu
Kiedy zus i Pis odda pieniądze emerytka rocznik 1953 jest nas ponad 50tysiecy
1953
4 lata temu
A kiedy oddadzą pieniądze emerytka rocznik 1953 PIS nadal okrada 50tysiecy emerytek mimo wyroku trybunału konstytucyjnego
...
Następna strona