Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

ZUS wypłaca specjalną premię za wiek. To ponad 5,5 tys. zł

58
Podziel się:

2,9 tys. osób otrzymuje już świadczenie honorowe z ZUS z racji osiągnięcia 100 lat. Widzimy, że ta liczba stale rośnie - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Zdecydowanie częściej "premię za wiek" otrzymują kobiety. Stanowią one ponad 90 proc. wszystkich stulatków.

ZUS wypłaca specjalną premię za wiek. To ponad 5,5 tys. zł
Premia za wiek od ZUS (money.pl, Rafał Parczewski)

Specjalny dodatek jest wypłacany bez względu na to, czy stulatek otrzymuje już emeryturę, rentę lub inne świadczenie. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.

Rok temu świadczenie honorowe w całej Polsce otrzymywało 2689 osób. Widzimy, że ta liczba stale rośnie z miesiąca na miesiąc. Dziś to już 2,9 tys. osób - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zaznaczył, że każdy stulatek może liczyć na specjalny dodatek za wiek. Jak wyjaśnił, jego wysokość może być różna, wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora.

"Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto" – wskazał rzecznik.

Jak dodał, świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości wraz ze świadczeniem podstawowym, czyli emeryturą czy rentą.

Z danych ZUS wynika, że najstarszy mężczyzna mieszkający w naszym regionie, który ukończył 100 lat w 2020 r., otrzymuje świadczenie z ZUS-u w wysokości ok. 4,3 tys. zł brutto, a najstarsza kobieta, która setne urodziny obchodziła w 2015 r., otrzymuje 3,3 tys. zł brutto.

Co trzeba zrobić?

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, aby dostać dodatkowo świadczenie honorowe, nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu.

Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

14 listopada przypada Dzień Seniora, którego celem jest promowanie aktywności osób w starszym wieku oraz dążenie do ich integracji z młodszymi grupami społecznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
Eliza
3 miesiące temu
Ja lubię swoją pracę jako Podolog, bo jest to pożądany zawód, a co za tym idzie dobra kasa. Chociaż ucząc się w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych ten kierunek nie był oczywistym wyborem, to wiem, że był tym dobrym. Pewnie 100 urodzin nie uda mi się dożyć, ale i bez dodatku dam radę :)
Ernesto
3 miesiące temu
Dlatego tak szybko padł system emerytalny przed Potopem.Trwonili na bieżąco prowadząc hulaszcze życie pod palmami z panienkami.Do tego sprowadzili masę imigrantów anielskich budżet się rozpadł i nie miał kto pracować na socjal.Noe natomiast był spokojniejszy myślący a Dobry Makler dał mu cynk.Zainwestował więc w luksusowy jacht i przeżył upadek systemu.
Emeryt56
3 miesiące temu
Nie POcieszycie się zbyt długo. Od nowego roku Tusk POdnosi wiek. Dodatek będzie dla tych co ukończą 110 lat.
Ddc
3 miesiące temu
Po to były te szpryce, by nie było nawet 60-cio latków, a i by nowo narodzonych nie przybywało.
Zus
3 miesiące temu
Odmawia pomocy niepełnosprawnym a jego orzecznictwo to bagno prawne.
...
Następna strona