Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

ZUS wyśle listy do emerytów. Lepiej, jeśli uważnie go przeczytasz

116
Podziel się:

Ruszyła wypłata 14. emerytur dla seniorów. Pierwsze przelewy już trafiły na konta, a do skrzynek pocztowych wkrótce wpadną listy dotyczące decyzji o przyznaniu "czternastki". To z pozoru urzędnicza formalność, ale warto jednak przeczytać uważnie pismo, które do nas trafi.

ZUS wyśle listy do emerytów. Lepiej, jeśli uważnie go przeczytasz
14. emerytury. ZUS wyśle listy do seniorów o jej przyznaniu. Lepiej uważnie sprawdzić ich treść (Adobe Stock, vivoo)

O sprawie pisze "Fakt", który przypomina, że ZUS musi wysłać emerytom list z informacją o decyzji, która była podstawą do wypłaty 14. emerytury. Pieniądze te do końca września mają trafić na konta seniorów.

Decyzja o przyznaniu 14. emerytury. Warto przeczytać list

Z ustaleń dziennika wynika, że do uprawnionych do "czternastki" najpierw trafią przelewy i przekazy. Dopiero później w ich skrzynce pojawi się list o przyznaniu świadczenia. ZUS ich wysyłką zajmie się jesienią.

"Fakt" podpowiada, że warto dokładnie przeanalizować treść pisma. Chodzi o kwoty wrześniowej 14. emerytury. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że ich wysokość została np. zaniżona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emocje sięgają już zenitu. Ekonomistka: to głupie i nieodpowiedzialne

W takim wypadku warto najpierw zgłosić się do ZUS-u. A jeśli i to nie rozwieje naszych wątpliwości, to pozostaje jeszcze droga prawna. Pismo od Zakładu jest podstawą do odwołania się do sądu pracy od decyzji w sprawie przyznania 14. emerytury. Trzeba to jednak zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji.

14. emerytura – najważniejsze informacje

14. emerytura będzie w wysokości 2,2 tys. zł netto (2650 zł brutto). Pojawią się też limity dotyczące przychodów. Jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 2,9 tys. zł i więcej, to jego świadczenie będzie pomniejszone w ramach mechanizmu "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że wysokość "czternastki" będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu przez świadczeniobiorcę, co przedstawia poniższa grafika.

Tym samym osoby pobierające emeryturę na poziomie 5,1 tys. zł brutto i więcej "czternastki" nie dostaną. Jak stwierdził Jarosław Kaczyński, ludzie z taką wysokością świadczenia "sobie poradzą" i nie potrzebują dodatkowych pieniędzy od państwa.

Zgodnie z szacunkami rządu w 2023 r. 14. emeryturę otrzyma ok. 8,3 mln emerytów i rencistów. Uprawnieni do świadczenia nie będą musieli składać żadnych dodatkowych wniosków, a samo świadczenie będzie wypłacone wraz z rentami i emeryturami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
80 plus
9 miesięcy temu
Już dostałam i właśnie policzono mi od całej kwoty , którą otrzymuję z ZUS-u .
Emeryt.
9 miesięcy temu
To może prezes PiSu popracuje za darmo ma tyle emerytury że nie musi brać poborów.
ottak
9 miesięcy temu
Ludzie z emeryturą ponad 5k też sobie poradzą i nie zagłosują napis.
Emeryt 44 lat...
9 miesięcy temu
A dostanę informację dlaczego nie dostanę ani grosza choć moja emerytura jest tylko trochę wyższa niż najniższa płaca i mam jedną osobę na utrzymaniu ?
emeryt
9 miesięcy temu
To nie 14 emerytura, a jedynie wsparcie finansowe emerytów z państwowej kasy. W tej chwili zachęca się do wpłat jak najwyższej składki na fundusz emerytalny, aby w przyszłości mieć wyższą emeryturę. Pytam po co opłacać te składki, jak PiS przy 14-tce i tak to odejmie bo będziesz mieć kryterium? Przy 500, czy 800+ tych kryteriów już nie ma. Najłatwiej okraść emeryta!!!
...
Następna strona