Notowania

konsolidacja
22.04.2013 11:01

Konsolidacja kredytów. Kiedy i dla kogo?

Gdy spłacamy kilka pożyczek w różnych bankach, lub zaczyna przygniatać nas ciężar zaciągniętych zobowiązań, warto rozważyć ich konsolidację, czyli połączenie kilku kredytów w jeden.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Kredyt konsolidacyjny umożliwia spłatę kilku wcześniej zaciągniętych kredytów za pomocą mechanizmu łączącego kilka rat w jedną. -_ Klient posiadający kilka różnych produktów kredytowych, (np. pożyczkę gotówkową, kartę kredytową, kredyt ratalny lub posiadający kilka produktów jednego typu, np. trzy pożyczki gotówkowe), może je połączyć w jeden kredyt _- mówi Maciej Szymański, ekspert eurobanku ds. kredytów gotówkowych.

Na czym polega mechanizm konsolidacji? -_ Jest to zaciągnięcie nowego kredytu, który spłaci konsolidowane zobowiązania. Dzięki temu zamiast kilku rat o różnym terminie płatności, o różnej wysokości, płatnych na różne rachunki, klient spłaca jedną ratę w jednym banku _ - tłumaczy ekspert eurobanku.

Zanim zdecydujemy się na konsolidację posiadanych zobowiązań, powinniśmy przemyśleć, czy takie rozwiązanie jest rozsądne. – _ Przed wzięciem kredytu konsolidacyjnego należy zweryfikować jego koszty i zdecydować, czy konsolidujemy wszystkie produkty, czy może wybrane. W szczególności warto się zastanowić, czy opłacalna jest konsolidacja kredytu hipotecznego, który jest brany na długi okres, na wysoką sumę i zazwyczaj jest korzystniej oprocentowany niż kredyt konsolidacyjny _ - zaznacza Maciej Szymański z eurobanku.

Co można konsolidować?

| Ze środków pochodzących z kredytu konsolidacyjnego Klient może spłacić praktycznie wszystkie typy bankowych produktów kredytowych: pożyczki gotówkowe, karty kredytowe, kredyty ratalne, kredyty samochodowe, kredyty i pożyczki mieszkaniowe itd., |
| --- |

Zaletą konsolidacji jest, oprócz wygody, jedna rata, która pozwala uniknąć pomyłki w spłacie oraz lepiej zaplanować domowe wydatki - może być też obniżenie wysokości spłacanej co miesiąc raty, która nie musi być równa łącznej sumie rat konsolidowanych kredytów. _ - Można ją obniżyć, wydłużając okres kredytowania. Ale uwaga – im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej płacimy odsetek, wyższa będzie również składka ubezpieczenia. Wzrośnie więc koszt całkowity takiego kredytu _- wskazuje ekspert eurobanku.

Kolejną zaletą jest możliwość wzięcia dodatkowej pożyczki gotówkowej, co pozwoli zyskać środki na finansowanie różnych potrzeb.
Ile to kosztuje? Opłaty towarzyszące kredytom konsolidacyjnym zazwyczaj nie różnią się od tych, jakie spotkamy przy pożyczkach gotówkowych. Czyli w grę wchodzą: prowizja za udzielenie kredytu, wysokość odsetek i zabezpieczenia, czyli np. ubezpieczenia kredytu.

Częstą praktyką jest niepobieranie prowizji od kwoty służącej konsolidowaniu kredytów spłacanych w banku, w którym korzystamy z oferty kredytu konsolidacyjnego. _ - Załóżmy, że klient jest już zadłużony na 2500 zł w banku , w którym chce wziąć kredyt konsolidacyjny. Posiada też zadłużenie w innych bankach na kwotę 1500 zł i wnioskuje jeszcze o 500 zł dodatkowej gotówki, czyli bierze kredyt konsolidacyjny na 4500 zł. Prowizja za udzielenie kredytu w takim przypadku zostanie naliczona od kwoty 2000 zł, czyli zobowiązań z innych banków i dodatkowej pożyczki, (1500 zł + 500 zł) _- tłumaczy ekspert eurobanku.

Jak wygląda procedura konsolidacji kredytów? Także jest bardzo podobna do tej stosowanej przy kredytach gotówkowych. -_ Z tą różnicą, że kredyt konsolidacyjny nie jest wypłacany w formie gotówki (np. na rachunek kredytobiorcy, czy w placówce „do ręki”). Środki udostępnione w ramach tego kredytu bank przelewa bezpośrednio na poczet spłaty konsolidowanego zadłużenia _- mówi Maciej Szymański, ekspert eurobanku.

Na początku bank zbada zdolność kredytową._ - Klient może zostać poproszony o udokumentowanie wysokości aktualnego zadłużenia, które będzie konsolidowane, by określić wysokość kredytu konsolidacyjnego. Do badania zdolności kredytowej, niezbędne może się okazać udokumentowanie osiąganego dochodu. – Często honorowanym przez banki dokumentem poświadczającym osiągane dochody jest PIT-11 lub wyciąg z konta, na które wpływa wynagrodzenie. Można również okazać RMUA. Jeżeli konsolidowane jest zadłużenie w banku, w którym Klient korzysta z kredytu konsolidacyjnego, informacje o wysokości zadłużenia i terminowości spłat bank weryfikuje samodzielnie _- mówi ekspert eurobanku.

Tagi: konsolidacja, eurobank
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz