Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożyczka hipoteczna. Najtańszy kredyt na dowolny cel

0
Podziel się:

Potrzebujesz pieniędzy? Masz mieszkanie lub dom? Jest tańsza alternatywa dla kredytu gotówkowego.

Pożyczka hipoteczna. Najtańszy kredyt na dowolny cel
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

To pożyczka hipoteczna. - Produkt, którego największą zaletą jest połączenie stosunkowo niskiego oprocentowania z dowolnym celem, na który można przeznaczyć pieniądze. Banku nie obchodzi, czy klient za nie: wyremontuje mieszkanie, wybierze się w podróż dookoła świata, czy kupi nowe auto. Są nawet klienci, którzy pieniądze z pożyczki hipotecznej inwestują - podkreśla Marcin Krasoń z Open Finance.

- Idea jest taka, aby klient mógł spożytkować pieniądze w dowolny sposób bez konieczności dokumentowania celu na jaki je przeznaczył - dodaje Bartosz Jamróz, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Kredytów Hipotecznych w eurobanku.

Jest to możliwe dzięki solidnemu zabezpieczeniu, jakim dla banku jest nieruchomość należąca do osoby starającej się o pożyczkę. Nie jest to więc produkt, z którego skorzystać może każdy.

Kto może się starać o udzielenie pożyczki hipotecznej? - Każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, posiada zdolność kredytową oraz jest właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości. Warunkiem jest jednak posiadanie takiej nieruchomości, która nie będzie obciążona kredytami i innymi zobowiązaniami ujawnionymi w dziale III lub IV księgi wieczystej - mówi Bartosz Jamróz z eurobanku.

To przekłada się na atrakcyjne oprocentowanie. Z danych Open Finance wynika, że oprocentowanie pożyczek hipotecznych waha się obecnie od 8,5 do 15 proc. To oczywiście więcej niż w kredytach hipotecznych, gdzie znaleźć można oferty już od nieco ponad 6 procent. Ale to też znacznie mniej niż przy kredycie gotówkowym. Tu oprocentowanie dochodzi do 25 proc. - Podobnie jak w kredytach hipotecznych na oprocentowanie pożyczek hipotecznych składają się dwa elementy: marża banku i zmienna stawka WIBOR - tłumaczy Krasoń.

Ile może pożyczyć nam bank? - O ile kredyt na zakup nieruchomości można uzyskać na 100 procent wartości, o tyle przy pożyczce hipotecznej może to być – w zależności od banku – od 70 do 80 proc. wartości nieruchomości. Ograniczony też będzie okres spłaty. Z reguły jest to 20 lat a nie 30 jak przy standardowym kredycie hipotecznym - tłumaczy ekspert eurobanku.

- Kwota pożyczki hipotecznej ograniczona jest też z dołu przez minimalną wartość w danym banku. Kwota minimalna wynika z kosztów stałych jakie trzeba ponieść w związku z zaciągnięciem pożyczki hipotecznej (opłaty notarialne, sądowe itd.). W zależności od banku minimum będzie oczywiście różne, zwykle jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych, incydentalnie może to być nawet 10-15 tys. zł - mówi Marcin Krasoń.

Procedura udzielenia pożyczki hipotecznej nie różni się znacząco od tej, na podstawie której jest udzielany kredyt hipoteczny. - Bank ocenia wiarygodność kredytobiorcy poprzez ocenę jego historii kredytowej, zbadanie zdolności kredytowej, czyli sprawdzenie, czy osiągane dochody zapewnią spłatę zaciągniętego kredytu, oraz ocenę stanu prawnego i wartości nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia - wylicza Bartosz Jamróz z eurobanku.

Oczywiście, by bank mógł dokonać takiej analizy, klient musi przedstawić dokumenty potwierdzające źródło uzyskiwanych dochodów oraz posiadane prawo własności nieruchomości.

Cała procedura zajmuje tyle samo czasu, co przy kredycie hipotecznym. - Czas jej trwania różni się w zależności od banku, z reguły jest to - łącznie z analizą dokumentów - do trzech tygodni - mówi Bartosz Jamróz z eurobanku.

Czym kierować się przy wyborze oferty? - Zwracamy uwagę na te same parametry co przy kredycie hipotecznym. Przede wszystkim marżę pożyczki, prowizję banku, dodatkowe opłaty, ubezpieczenia - wylicza ekspert eurobanku. * _ Czy banki chętnie udzielają pożyczek hipotecznych? _ *

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)