Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycja w struktury. Większe zyski, ale też ryzyko

0
Podziel się:

Kuszą ochroną kapitału i perspektywą wysokich stóp zwrotu. Czy produkty strukturyzowane to dobry pomysł na inwestycję w czasach sporej niepewności na rynku?

Inwestycja w struktury. Większe zyski, ale też ryzyko
(kryczka/iStockphoto)

- _ Produkty ustrukturyzowane, popularnie zwane strukturami, są w naszym kraju coraz popularniejsze. Według nieoficjalnych szacunków, w ubiegłym roku zainwestowaliśmy w nie prawie dziewięć miliardów złotych _- mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance.

Co skłania inwestorów do lokowania swoich środków w struktury? - _ Pozwalają one osiągać zyski wyższe niż na standardowych lokatach terminowych. Struktury stanowią również alternatywę dla funduszy inwestycyjnych, lokat, a także niekiedy są ciekawym rozwiązaniem dla osób aktywnie inwestujących na różnego rodzaju giełdach _ - podkreśla Jacek Stachowiak, ekspert eurobanku. - _ Największą zaletą tego rodzaju inwestycji jest połączenie ochrony kapitału z potencjalnymi, wysokimi zyskami _ - dodaje Krasoń.

By zrozumieć na jakiej zasadzie działa takie połączenie, warto przyjrzeć się mechanizmowi działania produktów strukturyzowanych. Taki produkt składa się z dwóch części - do których dochodzi prowizja. Pierwsza część to część bezpieczna, czyli tak zwana obligacja zero kuponowa. -_ Firma, która oferuje taki produkt za większą część powierzonych środków kupuje obligacje i dzięki odsetkom z nich, mamy pewny zwrot kapitału - mówi Jarosław Sadowski z Expandera. -W przypadku kilkuletniej struktury w tą część lokowane jest około 80-90 proc. zainwestowanego kapitału. To ona ma za zadanie zapewnić na koniec okresu struktury zwrot zainwestowanego kapitału. Chodzi o to, by inwestor miał pewność, że na danej inwestycji nominalnie nie straci _- mówi Krasoń.

Kluczowy jest tu właśnie fakt, że ochronie i gwarancji zwrotu podlega kapitał nominalny. W czasach wysokiej inflacji warto o tym pamiętać. _ - Także nie wszystkie produkty strukturyzowane zapewniają 100-procentowy zwrot zainwestowanych środków. - Aczkolwiek im mniejsza ochrona kapitału, tym prawdopodobnie wyższy jest potencjalny zysk _- mówi ekspert eurobanku.

Struktury także bez [podatku](https://www.money.pl/podatki/) Belki

Skąd biorą się zyski?


Druga część produktu strukturyzowanego to część ryzykowna, która najczęściej jest opcją. - _ Opcja stanowi swoistego rodzaju zakład o to, jak zmieni się dany instrument bazowy w określonym czasie _ - tłumaczy Jacek Stachowiak, ekspert euro banku.

Dzięki ryzykownym instrumentom finansowym wbudowanym w strukturę, klient ma szansę na zysk. Ze względu na szerokie możliwości konstruowania wehikułów inwestycyjnych, produkty strukturyzowane mogą zarabiać na wielu rynkach. W ofercie polskich banków - i nie tylko, bo struktury przygotowują także ubezpieczyciele oraz firmy specjalizujące się tylko w nich - są inwestycje powiązane m.in. z kursami walut, indeksami giełdowymi , cenami ropy naftowej i innych surowców.

-_ Praktycznie nie ma aktywa bazowego, z którego nie dałoby się zbudować produktu strukturyzowanego, a jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia konstruujących je finansistów. Dowodem na to są tak egzotyczne oferty jak lokaty, których oprocentowanie zależy od wyników sportowyc _h - mówi analityk Open Finance.

- _ Podstawową cechą produktów strukturyzowanych jest możliwość zysku w przypadku wzrostów lub spadków notowań, co w czasach niestabilności rynku finansowego jest ogromnym atutem _- dodaje ekspert euro banku.

Struktury nie dla wszystkich?

Kto powinien inwestować w struktury? - _ Takie produkty są skierowane do klientów orientujących się w realiach rynków finansowych, którzy szukają dywersyfikacji i możliwości inwestowania. Nie polecałbym inwestowania w nie wszystkich posiadanych środków _ - podkreśla Macierzyński.

- _ Można je polecić wszystkim tym osobom, które chcą osiągać zyski wyższe niż na lokatach, ale nie mają obaw przed ryzykiem braku zysku lub nawet niekiedy straty. Aby przystąpić do produktu, należy dysponować środkami w wysokości co najmniej 5000 - 10000 zł, w zależności od struktury. Niemniej niezwykle istotne jest, aby dokładnie wiedzieć w co inwestujemy, jakie są warunki uzyskania zysku, a także jakie opłaty poniesiemy w przypadku rezygnacji z produktu przed czasem. Brak pełnej wiedzy może doprowadzić do rozczarowań w przypadku straty, natomiast dobre zrozumienie pozwoli na jej bieżące śledzenie w okresie trwania inwestycji, a także wzmocni nasze poczucie właściwego wyboru produktu. Początkującym inwestorom polecam produkty proste w konstrukcji, które również pozwalają osiągać całkiem spore zyski _- wskazuje Stachowiak.

Ile można zarobić na strukturze? Kluczowy jest wzór na wyliczanie zysku. - _ Gdy mamy po prostu odwzorowanie jakiegoś aktywa (indeksu, ceny surowca czy kursu waluty) to nie ma problemu - jest to łatwe do zrozumienia: np. WIG20 rośnie to zarabiamy. Gorzej, gdy formuła zawiera kilka niewiadomych i skomplikowane działania, które przeciętnego Kowalskiego przyprawią o ból głowy _ - mówi Krasoń.

Średnie zyski z produktów strukturyzowanych na polskim rynku nie powalają na kolana, wynoszą - zależnie od badanego kwartału - od trzech do czterech i pół procent. Średnio połowa struktur kończy się zwrotem kapitału. - _ Na rynku produktów strukturyzowanych za dobry wynik uważa się co najmniej 10 proc. w skali roku, więcej niż 20 proc. rocznie to rzadkość, wyjątek od reguły. Na funduszach inwestycyjnych można często zarobić więcej, ale nie posiadają one ochrony kapitału. To ona jest kosztem ograniczonych zysków w strukturach _ - podkreśla analityk OF.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)