Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Zarabia miliony na soczewicy. Właśnie został Przedsiębiorcą Roku EY

12
Podziel się:

Murad Al-Katib został uznany za najlepszego przedsiębiorcę 2017 roku w konkursie EY. Kanadyjczyk mający tureckie korzenie zbił majątek na handlu soczewicą, ciecierzycą i groszkiem. Jego marzenie to zastąpić mięso wysokobiałkową dietą z roślin strączkowych. Na gali w Monte Carlo Polskę reprezentował Marcin Grzymkowski, twórca marki eobuwie.pl.

Zarabia miliony na soczewicy. Właśnie został Przedsiębiorcą Roku EY
(materiały prasowe)

AGT Food and Ingredients zostało założone w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan w 2003 roku. W piętnaście lat Al-Katibiemu udało się stworzyć firmę mającą rocznie nawet 1,5 mld dolarów przychodów. I sprzedaż cały czas rośnie. AGT odpowiada obecnie za 23 proc. światowego handlu soczewicą w ponad 120 krajach, zatrudnia 2 tysiące osób na wszystkich kontynentach.

Misją Murada Al-Katiba jest świat, w którym każdy ma dostęp do bezpiecznej, taniej i zrównoważonej żywności, a zwłaszcza protein. Wciela tę misję w życie poprzez rozwój swojej firmy oraz dynamiczny rozwój produkcji roślinnych protein.

- Jestem wzruszony i zaszczycony tą nagrodą. Podejmując ryzyko i zmieniając podejście do mojego sektora, zbudowaliśmy odpowiedzialną firmę i zmieniliśmy rolnictwo Kanady. Chciałbym w imieniu własnym i moich kolegów, którzy dzień po dniu poświęcają się naszym wartościom i naszemu celowi, podziękować EY za to wyróżnienie - powiedział Murad Al-Katib, Prezes AGT Food and Ingredients Inc.

Murad wykorzystał swoją szansę 15 lat temu, kiedy na kanadyjskich preriach stworzył biznes, który stał się strategicznym partnerem dla producentów soczewicy - bezpośrednim połączeniem pomiędzy nimi a resztą świata. Dzisiaj Kanada jest największym na świecie producentem soczewicy.

- Murad jest niesamowitym przedsiębiorcą, który w sposób wyjątkowy tworzy wartość, poszerza zasięg organizacyjny i rozwija się. Ma pozytywny wpływ na światowe środowisko naturalne poprzez zrównoważone podejście do rolnictwa – podsumował Jim Nixon, pezydent Nixon Energy Investments, przewodniczący jury światowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Jak argumentowali inni członkowie jury, Murad zbudował swoje przedsiębiorstwo od zera, a dzisiaj ma przychody przekraczające miliard dolarów.

Przedsiębiorstwo rośnie dzięki połączeniu organicznego rozwoju ze strategicznymi przejęciami. W ciągu 7 lat AGT dokonało 17 przejęć na całym świecie, w tym także na rynkach rozwijających się. Umożliwiło to AGT skonsolidowanie światowego rynku nasion roślin strączkowych i rynku podstawowej żywności, jednocześnie poszerzając działalność o inne obszary, jak np. makarony, ryż, ziarna zbóż, składniki żywności, proteiny i błonnik.

Zwycięzca światowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku wyznaje filozofię „empatycznej przedsiębiorczości". Bezpieczeństwo żywności, pomoc dla głodujących oraz awaryjna pomoc żywnościowa dla uchodźców są dla niego ważnymi celami długoterminowymi.

Poprzez jego międzynarodowy łańcuch dostaw oraz sieć produkcyjną i dystrybucyjną Murad dostarczył ponad 4 miliony racji żywnościowych międzynarodowym agencjom pomocowym zajmującym się uchodźcami z Syrii. Był wielokrotnie nagradzany za działalność charytatywną. W 2016 roku został uznany przez United Nations Association w Kanadzie za Globalnego Obywatela. W marcu tego roku był jednym z czterech zwycięzców nagrody Biznes dla Pokoju przyznawanej przez fundację działającą w Oslo w Norwegii.

W 17. światowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku Polskę reprezentował Marcin Grzymkowski, twórca marki eobuwie.pl - lidera sprzedaży online markowego obuwia, akcesoriów i galanterii skórzanej.

wiadomości
gospodarka
ey przedsiębiorca roku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
kwazar
7 lat temu
Facet o posturze godnej pożałowania zachęca innych do wege diety opartej na GMO z Kanady... pędzę lecę to kupowac.
BLS
7 lat temu
Niech się cieszy, bo ten biznes niedługo przeminie, razem z jego targetem, megalomańską wege-hipsterką :)
zxc
7 lat temu
Przedsiębiorca roku EY niezbyt dobrze wrozy na przyszlosc. Chocby dwa przyklady: Pan Duda pieknie prawie polozyl swoja firme z branzy miesnej oraz Pan Brzoska, praktycznie polozyl firme. Obaj przedsebiorcy roku wg EY. Gratulajacje dla EY
gosc000
7 lat temu
Widać po nim, że trzeba zastąpić mięso wysokobiałkowe na roślinki.
rozumek
7 lat temu
cz to nie są rośliny gmo?