Dodatkowa emerytura wyższa o 225 zł. Wystarczy prosty wniosek
Czternasta emerytura ma trafić w tym roku do seniorów najprawdopodobniej we wrześniu. Część emerytów i rencistów może dostać świadczenie wyższe o 225 zł. "Fakt" podkreśla, że wystarczy wcześniej złożyć w ZUS formularz EPD-21.
Czternastka ma wynieść maksymalnie tyle, co minimalna emerytura, czyli - po marcowej waloryzacji - 1978,49 zł brutto. Do uruchomienia wypłat potrzebne jest jeszcze rozporządzenie Rady Ministrów, które wskaże miesiąc rozpoczęcia przelewów i przekazów. W ostatnich latach świadczenia wypłacano jesienią.
14 emerytura wyższa o 225 zł. Po wniosku, ale nie dla wszystkich
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został przygotowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty 14. emerytury w 2026 r. Aktualnie projekt ten jest na etapie przekazania do wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Wskazany w projekcie termin wypłat tzw. 14 emerytury to wrzesień b.r. - przekazał "Faktowi" wydział prasowy resortu rodziny.
Dziennik podaje, że resort nie planuje w tym roku podniesienia kwoty świadczenia. Wypłata netto będzie niższa od kwoty brutto, gdyż od "czternastki" zostaną potrącone składka zdrowotna i zaliczka na PIT. Dotyczy to także części osób, których podstawowa emerytura nie przekracza 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.
Pieniądze to tylko narzędzie. Filozof tłumaczy dlaczego
Część seniorów może jednak ograniczyć potrącenie podatku dochodowego. W tym celu trzeba złożyć w ZUS wniosek EPD-21. Z danych podanych w źródłowym materiale wynika, że oszczędność może sięgnąć nawet 225 zł. Taki formularz ma się opłacać osobom z emeryturą lub rentą niższą w przedziale od najniższej krajowej (1978 zł brutto) do 2490 zł. W portfelu zostanie od 175 do 225 zł więcej.
Sam ZUS podaje, że nie pobierze zaliczki na PIT do momentu, gdy suma świadczeń w roku nie przekroczy 30 tys. zł. Sytuacja dotyczy także trzynastki. Wniosek możesz złożyć na druku EPD-21:
- w dowolnej placówce ZUS (osobiście lub przez pełnomocnika),
- listownie,
- elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) / eZUS.
Jeśli senior złożył już taki wniosek w tym roku, nie musi robić tego ponownie. Trzeba też pamiętać, że pełna 14. emerytura przysługuje osobom, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Po przekroczeniu tego progu dodatek maleje według zasady złotówka za złotówkę.
Osoby z emeryturą lub rentą wyższą niż 2490 zł brutto powinny uważać z wnioskiem o niepobieranie zaliczki na PIT. Przekroczenie dochodu ponad 30 tys. zł przy złożeniu tego wniosku może oznaczać, że w przyszłym roku może pojawić się konieczność dopłaty podatku.
źródło: "Fakt", zus.pl