Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

Adam Abramowicz ma być rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców. Czas na głos biznesu

11
Podziel się:

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców to nowa funkcja, którą zakłada tzw. "Konstytucja Biznesu" Mateusza Morawieckiego. Ma nim zostać poseł Adam Abramowicz. Pod warunkiem, że zgodzą się na niego sami biznesmeni.

Kandydatem rządu na stanowisko rzecznika jest poseł Adam Abramowicz
Kandydatem rządu na stanowisko rzecznika jest poseł Adam Abramowicz (PAP/ Wojciech Pacewicz)

Kandydaturę Adama Krzysztofa Abramowicza na rzecznika małych i średnich przedsiębiorców zaproponowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Najpierw muszą go zaakceptować organizacje zrzeszające biznesmenów.

Ministerstwo informuje, że rzecznik jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki.

"Pierwszym krokiem w tej procedurze są konsultacje z pięcioma reprezentatywnymi organizacjami pracodawców w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Są to Związek Rzemiosła Polskiego, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja "Lewiatan", Związek Pracodawców Business Centre Club oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Na wyrażenie swoich opinii organizacje mają 14 dni. Kolejnym etapem jest wniosek do premiera, który powołuje Rzecznika na 6-letnią kadencję. Ta sama osoba będzie mogła być rzecznikiem tylko przez jedną kadencję" - czytamy.

Zobacz także: Zobacz także: Rząd kończy prace nad niższym ZUS-em dla najmniejszych przedsiębiorców

Co w zasadzie będzie robił rzecznik małych i średnich przedsiębiorców? "To gwarant wdrożenia zasad 'Konstytucji Biznesu'" - przekonuje ministerstwo.

Zadania Rzecznika MŚP to przede wszystkim:

*opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej;

*pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a administracją;

*współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców z sektora MŚP;

*działalność edukacyjna i informacyjna w zakresie wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w dziedzinie przedsiębiorczości oraz prawa gospodarczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
mar
6 lat temu
a przeciez definicji ma byc apolityczny, a tu niedosyc ze fachowiec od oczyszczalni (!!) to jeszcze z ramienia parti rządzącej, kabaret
Kleryk
6 lat temu
[QUOTE] oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej [/QUOTE] Od razu mam sprawę idealną wprost dla rzecznika. Problem dotyczy nadzwyczajnych preferencji podatkowych w postaci totalnego zwolnienia od opodatkowania zarówno podatkiem dochodowym jak i VAT oraz całkowitego uwolnienia z obowiązku odprowadzania jakichkolwiek składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne a nawet na Fundusz Pracy dla szerokiej grupy osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług nierządu. Jakoby czerpanie korzyści materialnych z nierządu nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy w sensie cywilistycznym. W związku z czym Państwo nie dopuszcza możliwości czerpania danin publicznych z tej działalności. Ale świadczenie usług duszpasterskich również nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy w sensie cywilistycznym. A księża katoliccy podatek zryczałtowany płacą. Ubezpieczeniom również podlegają obowiązkowo. Stąd pytanie do rzecznika in spe. Co w przypadku zbiegu tych działalności?
heh
6 lat temu
Polityk rzecznikiem przedsiębiorców...
Lidia Kudła
6 lat temu
To bardzo dobry kandydat! I mam nadzieję że zostanie Rzecznikiem.
Gość
6 lat temu
Przecież ten cały rzecznik mśp nie ma żadnych uprawnień w starciu ze skarbówką. W Polsce głównym problemem w prowadzeniu biznesu jest niezrozumiałe prawo, którego interpretacja jest zmieniana wstecz. To chyba ewenement na skalę światową. Nawet różne US różnie interpretują ten sam przepis podatkowy. Przecież to jest kuriozum i cyrk na kółkach. A dojna zmiana powołuje kolejnego rzecznika. Tylko tak dalej pisowcy, tylko tak dalej...