Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adopcja a urlop macierzyński i wypczynkowy

0
Podziel się:

Pracownica, która adoptowała dziecko, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Adopcja a urlop macierzyński i wypczynkowy
(Dreamstime)

W wypadku adopcji nie ma możliwości, by matka po wzięciu dziecka do domu najpierw wykorzystała urlop wypoczynkowy, a dopiero potem przeszła na urlop macierzyński.

Rodzicom adopcyjnym nie przysługuje urlop macierzyński, natomiast zgodnie z art. 183 § 1 Kodeksu pracy, pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  • 20 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka w wieku do lat 7 lub
  • nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest odpowiednikiem urlopu macierzyńskiego przysługującego biologicznym rodzicom dziecka od dnia porodu. Należy przyjąć, że jego celem jest umożliwienie dziecku przyjętemu na wychowanie zaaklimatyzowanie się w nowej rodzinie, a pracownikowi - sprawowanie stałej opieki nad dzieckiem w tym okresie.

Kolejność wykorzystania urlopów

Mimo że art.183 Kodeksu pracy ani inne przepisy nie określają, w jakim terminie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego powinien być wykorzystany, to jednak z celu tego urlopu wynika, ze powinien on zostać wykorzystany niezwłocznie po spełnieniu przez pracownika przesłanek nabycia prawa do tego urlopu.

Jeżeli chodzi o urlop wypoczynkowy, to należałoby, analogicznie zastosować art. 163 § 3 Kodeksu pracy, zgodnie z którym urlop wypoczynkowi, powinien być, na wniosek pracownicy, udzielony bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
koniec

Podstawa prawna:

Autorka jest radcą prawnym.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)