Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie mniej formalności przy zmianie danych

0
Podziel się:

Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku składania dwóch zgłoszeń aktualizacyjnych: osobno do ewidencji VAT i do rejestru NIP.

Będzie mniej formalności przy zmianie danych
(Pryzmat/Dreamstime)

Senat przyjął nowelizację jednogłośnie.

Ułatwienie nie miałoby zastosowania w przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę urzędu skarbowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika.

Zgodnie ze zmienionym przepisem podatnik będzie musiał zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia, kiedy nastąpiła zmiana.

Zgodnie z obecnymi przepisami zarówno zgłoszenie identyfikacyjne (NIP)
, jak i rejestracyjne (dla celów VAT) powinny zostać dokonane przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz rejestracyjnym na podatniku ciąży obowiązek aktualizacji tych danych poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP) oraz zgłoszenia zmiany danych (dla celów VAT).

W pierwszym przypadku termin na zgłoszenie zmian wynosi 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana, a w drugim siedem dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Nowe przepisy wejdą w życie w 14 dni od ich ogłoszenia. Teraz nowelizacja trafi do podpisu przez prezydenta.

vat
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)