Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie pomoc dla przedsiębiorstw w kryzysie

0
Podziel się:

Przyjęta ustawa ma pomóc w walce ze skutkami kryzysu gospodarczego.

Będzie pomoc dla przedsiębiorstw w kryzysie
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejm przyjął ustawę o ochronie miejsc pracy w firmach, które odczują skutki kryzysu gospodarczego. Zakłada ona, że przedsiębiorstwa, których obroty w ciągu pół roku spadły przynajmniej o 15 procent, mogą wprowadzić instytucję przestoju ekonomicznego.

W dzisiejszym głosowaniu projekt poparło 425 posłów, jedna osoba była przeciw, trzy wstrzymały się od głosu. Rządowa ustawa zakłada, że przedsiębiorstwa, których obroty w ciągu pół roku spadły przynajmniej o 15 proc., mogą wprowadzić instytucję przestoju ekonomicznego. Ogłoszenie przestoju pozwoli obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy i uzyskać bezzwrotną pomoc finansową.

Przedsiębiorca, który wprowadzi instytucję przestoju ekonomicznego, mógłby się ubiegać na jego czas o dofinansowanie wynagrodzeń i opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych przez siebie pracowników. Pracownikom przysługiwać będzie wówczas wynagrodzenie w wysokości co najmniej płacy minimalnej. Będzie ono finansowane częściowo przez pracodawcę, częściowo przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracodawca będzie mógł także otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów szkoleń dla pracowników.

Instytucję przestoju można będzie wprowadzić na podstawie układu zbiorowego pracy lub porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Rząd zakłada, że jeszcze w tym roku przeznaczy na realizację ustawy 200 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i 50 mln zł z Funduszu Pracy.

Ustawa ma mieć bezpośrednie zastosowanie przez rok - do końca czerwca 2014 r. Po tej dacie przewidziany w niej mechanizm ochrony miejsc pracy będzie uruchamiany rozporządzeniem rządu, jeśli stopa krajowego bezrobocia będzie równa lub wyższa niż 7 proc. Obowiązek miesięcznego monitorowania bezrobocia spadnie na ministra pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy bankrutują. Najgorzej w branży... Wysoki poziom bankructw można zaobserwować w branżach: budowlanej, produkcji wyrobów z papieru, meblarskiej oraz kulturze, rozrywce i rekreacji.
Gwarancje przekroczyły cztery miliardy złotych. To nie koniec W ciągu siedmiu miesięcy Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił gwarancji 20 tysiącom przedsiębiorców.
Przetargi śmieciowe w sądzie. Jutro wyrok Zarówno Byś, jak i Remondis uważają, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaniżyło cenę i nie gwarantuje właściwego zagospodarowania odpadów.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)