Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Belgia najlepsza na centrum dystrybucyjne, Polska szósta

0
Podziel się:

Według raportu Cushman & Wakefield Healey & Baker, firmy doradczej w dziedzinie nieruchomości, Belgia jest nadal najlepszym krajem europejskim na lokalizację centrum dystrybucyjnego. Polska zajęła szóstą pozycję.

Według raportu Cushman & Wakefield Healey & Baker (C&W/H&B), firmy doradczej w dziedzinie nieruchomości, Belgia jest nadal najlepszym krajem europejskim na lokalizację centrum dystrybucyjnego. Polska zajęła szóstą pozycję.

"Belgia utrzymała pozycję lidera dzięki szczególnie dobrym ocenom za położenie w geograficznym środku Unii Europejskiej, a także za rozbudowaną sieć dróg" - podał C&W/H&B w komunikacie.

Francja awansowała w rankingu za 2003 rok o dwa miejsca i zajęła drugą pozycję dzięki szczególnie dobrym ocenom za sieć dróg do przewozu towarów, niskie ceny gruntów oraz połączenia transportowe. Trzecią pozycję w rankingu zachowują Niemcy dzięki efektywnym lotniczym i kolejowym systemom przewozu towarów. Największy wzrost odnotowała Hiszpania, która przesunęła się o trzy miejsca, na 12 pozycję, dzięki poprawie systemu transportu.

Kraje Europy zachodniej zajmują czołowe pozycje jako najlepsze miejsca na lokalizację centrów dystrybucyjnych, ale przyszła ekspansja i zainteresowanie firm koncentruje się na wschodzie Europy w związku z poszukiwaniem nowych rynków i tańszych miejsc produkcji - ocenia C&W/H&B. Najwyżej notowanym krajem wśród państw tego regionu są Czechy, które zajmują piąte miejsce w rankingu. Polska jest na szóstym miejscu.

Ekspansja UE na wschód zwiększy liczbę nabywców w Unii Europejskiej o 75 mln i stworzy największy pod względem liczby ludności rynek zbytu na świecie. Według raportu, przesunięcie się środka ciężkości UE na wschód spowoduje wkrótce także przemieszczenie sektora logistycznego.

"Dotychczasowe arterie dystrybucyjne Europy skupiają się wokół istniejących centrów Europy zachodniej. Tradycyjnie tworzyły one swego rodzaju "bumerang" od Birmingham na północy, przez Barcelonę i Madryt na południu po Niemcy na wschodzie" – powiedział cytowany w komunikacie John Greenwood, szef działu powierzchni przemysłowych na Europę z C&W/H&B.

"Ekspansja UE spowoduje rozciągnięcie tego bumerangu na wschód, nadając mu bardziej wydłużony kształt. Patrząc w przyszłość można powiedzieć, że powstaną nowe szlaki handlowe i wyłonią się dodatkowe ośrodki, co usprawni wydajną dystrybucję" - dodał.

W całej Europie, a zwłaszcza w Europie środkowej i wschodniej, popyt pobudzają m.in. producenci samochodów, poszukujący nowych, wyłaniających się rynków europejskich, oraz operatorzy logistyczni budujący europejskie sieci dystrybucji.

Najwyższe czynsze za powierzchnie w centrach dystrybucyjnych w Europie są pobierane przy obwodnicy Londynu M25 (w 2003 roku 132 euro za m kw.), w szczególności w okolicach lotniska Heathrow, następnie w Sztokholmie (109 euro/m kw.) i Moskwie (107 euro/m kw.).

Cushman & Wakefield Healey & Baker to jedna z czołowych firm doradczych w dziedzinie nieruchomości komercyjnych na świecie. Jest częścią amerykańskiej sieci doradców Cushman & Wakefield, działa na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)