Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez importu i eksportu w Eurolandzie

0
Podziel się:

Już za dwa miesiące znikną granice celne z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

Polski kodeks celny przejdzie do historii, a jego miejsce na stałe zajmie Wspólnotowy Kodeks Celny. Handel z krajami członkowskimi UE odbywać się będzie na zasadzie obrotu wewnętrznego. Znikną pojęcia importu i eksportu. Pojawi się wspólna taryfa celna dla krajów spoza UE

Bez importu i eksportu w Eurolandzie

.

By sprostać wymaganiom unii celnej polska administracja celna wyposażona została w nowe systemy informatyczne, które umożliwią wymianę informacji z systemami Komisji Europejskiej oraz z systemami funkcjonującymi w innych krajach członkowskich. Jak zapewnia ministerstwo finansów – nowe aplikacje usprawnią też obsługę firm.

Prawo celne - co się zmieni po 1 maja

Na terytorium Polski oraz innych krajów unii utworzony zostanie jeden obszar celny z zakazem stosowania ceł przywozowych i wywozowych oraz ograniczeń ilościowych w przywozie i wywozie.

W wymianie handlowej z krajami trzecimi, nienależącymi do UE, funkcjonować będzie wspólna taryfa celna.

Obowiązujący dotąd Kodeks celny z dniem akcesji zostanie uchylony. Zamiast niego funkcjonować będą podstawowe akty prawne regulujące wspólnotowe prawo celne:

· rozporządzenie Rady Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny
· rozporządzenie Komisji Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. wprowadzające przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny
· rozporządzenie Rady Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury celnej i statystycznej oraz wspólnotowej taryfy celnej
· rozporządzenie Rady Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Tłumaczenia ww. aktów można znaleźć na stronie internetowej
Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE)

Chociaż obowiązujący obecnie Kodeks celny jest w dużej mierze zbieżny z regulacjami Wspólnotowego Kodeksu Celnego, to jednak pojawi się kilka nowości.

Do najistotniejszych zmian zaliczyć można:
· wprowadzenie wspólnotowej taryfy celnej i polityki handlowej (baza danych TARIC)
· ośmiocyfrowy kod CN zamiast kodu PCN
· ułatwienia przy stosowaniu procedur uproszczonych
· odraczanie płatności cła maksymalnie do 45 dni
· nowe typy składów celnych, tzw. D i E (składy prywatne),
· nowy rodzaj wolnych obszarów celnych

Nowe systemy informatyczne

Do obsługi wymiany handlowej realizowanej w ramach UE polska administracja celna używać będzie nowych systemów informatycznych. Oto one:

NCTS: Nowy Skomputeryzowany System Tranzytowy
TARIC-ISZTAR2: Zintegrowany System Zarządzania Taryfą Celną
EBTI: System Europejskiej Wiążącej Informacji Taryfowej
TQS: System Zarządzania Kontyngentami i Nadzoru
SEED: System Wymiany Danych o Akcyzie
ISSP: System Informacji dla Procedury Uszlachetniania Czynnego

NCTS to system do obsługi wspólnotowej procedury tranzytowej. System ten działa już w Polsce od 18 lutego br. i jest wykorzystywany w 118 urzędach i oddziałach celnych.

ISZTAR2 – to przeglądarka taryfowa, która za pośrednictwem Internetu dostarczy przedsiębiorcom informacji o:
· unijnej taryfie celnej (pochodzącej z systemu TARIC), zawierającej nomenklaturę towarową, stawki celne, ograniczenia, kontyngenty, podatki VAT i akcyzowy, informacje o aktach prawnych, Tabele Meursinga
· wyjaśnienia do taryfy
· informacje niewiążące, wybrane orzeczenia sądowe
· listy towarów – zdefiniowane na podstawie aktów prawnych listy zawierające zgrupowane tematycznie wykazy towarów, w odniesieniu do których istnieją ograniczenia
· podstawowe dane dotyczące polskiej wiążącej informacji taryfowej
· alfabetyczny indeks towarów.

System TQS umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie z kontyngentu taryfowego. Rozdzielanie kontyngentów odbywać się będzie zgodnie z porządkiem chronologicznym przyjmowania zgłoszeń, a system TQS zapewnić ma sprawną realizację tej zasady.

System EBTI usprawni rozpatrywanie wniosków o WIT (Wiążąca Informacja Taryfowa). Przyjęte wnioski i wydane przez IC w Warszawie WIT-y przesyłane będą w postaci elektronicznej bezpośrednio do Komisji Europejskiej. System ten zapewnić ma jednolite stosowanie reguł klasyfikacji taryfowej w całej UE.

Warto zaznaczyć, iż od dnia akcesji wydane w Polsce WIT-y utracą moc prawną. Od tego dnia obowiązywać będą jedynie WIT-y wydane dla całej unii celnej.

System, który nie jest sprzężony z systemami Unii Europejskiej to funkcjonująca obecnie CELINA. System ten wspomagać będzie od 1 maja obsługę zgłoszeń celnych w wymianie handlowej z krajami spoza UE.

Oprócz tego CELINA połączona będzie z systemem INTRASTAT – generującym dane statystyczne dot. obrotów towarowych między krajami Unii Europejskiej.

INTRASTAT ruszy od 1 maja br. Dla niektórych przedsiębiorców pojawi się zatem obowiązek przekazywania informacji o dokonanych przywozach i wywozach do innych krajów członkowskich. Obowiązek informacyjny dotyczyć będzie jednak tych przedsiębiorców, którzy osiągną pewne ustalone i ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wartości obrotów.

Więcej informacji na temat aplikacji INTRASTAT znaleźć można na stronach Służba Celna. Tam też zamieszczono pilotażową aplikację do przesyłania elektronicznych deklaracji INTRASTAT, którą można pobrać i wykorzystać do ćwiczeń w sporządzaniu i przesyłaniu deklaracji.

Szkolenia dla firm

Przedstawiciele ministerstwa finansów oraz izb celnych dzielić się będą swoją wiedzą z zakresu zmian w prawie celnym oraz funkcjonowania nowych systemów informatycznych.

W tym celu już od marca na terenie całego kraju organizowane będą szkolenia dla kadry kierowniczej przedsiębiorstw aktywnie uczestniczących w obrocie międzynarodowym.

W kolejnym etapie na szkolenia zaproszeni zostaną pracownicy bezpośrednio obsługujący handel zagraniczny w swoich firmach. Dla nich dedykowane będą warsztaty, w ramach których zaprezentowane zostaną systemy CELINA, NCTS i INTRASTAT. Warsztaty zaplanowane zostały na kwiecień i maj.

Szkolenia i warsztaty będą odpłatne. W chwili obecnej nie jest jeszcze znana ich cena. Krajowa Izba Gospodarcza wystąpiła z wnioskiem do ministerstwa gospodarki o dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Terminy szkoleń menedżerskich:
8 marca Pn. Warszawa
9 marca Wt. Gdańsk
10 marca Śr. Toruń
11 marca Czw. Poznań
12 marca Pt. Wrocław
15 marca Pon. Łódź
19 marca Pt. Olsztyn
22 marca Pon. Katowice
23 marca Wt. Kraków
24 marca Śr. Rzeszów
25 marca Czw. Lublin
26 marca Pt Białystok
31 marca Śr Szczecin
1 kwietnia Czw. Gorzów Wlkp.

Szkolenia organizuje Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Izbę Gospodarczą oraz Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji.

Więcej informacji o szkoleniach: www.kigcp.pl, www.mf.gov.pl

_ Źródło: Konferencja prasowa „Zmiany prawne w obrotach towarowych z zagranicą po 1 maja 2004 r. Nowe systemy informatyczne Polskiej Administracji Celnej”, Ministerstwo Finansów, dn. 26.02.2004 roku _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)