Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bilet to też faktura

0
Podziel się:

Faktury VAT to najbardziej znany dokument generowany przez podatników tego podatku. Każdy VAT-owiec dba o to, by faktura zawierała wszystkie określone przez przepisy elementy, ewidencjonuje ją w odpowiednich rejestrach, odprowadza bądź odlicza zawarty w niej podatek VAT.

*Nie wszyscy podatnicy VAT wiedzą jednak, ze istnieją inne dokumenty, którym nadano status faktury. Dokumenty te traktujemy jak fakturę VAT ze wszystkimi konsekwencjami podatkowymi, włącznie z prawem do odliczania podatku zawartego w tych dokumentach. *

Wykaz dokumentów uznawanych za fakturę znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Wszystkim wymienionym w rozporządzeniu dokumentom ustawodawca stawia wyraźne wymogi co do warunków jakie powinny spełniać oraz danych jakie muszą się w nich znaleźć.
Za fakturę mogą być uznane tylko te dokumenty, które wyczerpują wszystkie stawiane im wymogi.

1. Bilety

Do pierwszej grupy dokumentów uznawanych za faktury zaliczamy bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób:
· kolejami normalnotorowymi
· taborem samochodowym
· statkami pełnomorskimi
· środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej
· promami
· samolotami
· śmigłowcami,

Bilety będą traktowane równoważnie jak faktury VAT, jeżeli znajdą się w nich następujące dane:

· nazwa i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy
· numer i data wystawienia biletu
· odległość taryfowa nie mniejszą niż 50 km
· kwota należności wraz z podatkiem
· kwota podatku

2. Usługi radiokomunikacji przywoławczej

Za fakturę VAT można również uznać dowody zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej. Muszą one jednak zawierać następujące dane:
· nazwa i numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy
· kwota należności wraz z podatkiem
· kwota podatku

3. Bank i ubezpieczenia

Także dokumenty dotyczące usług bankowych i ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku możemy traktować jako fakturę VAT. Wystarczy, że dokumenty te będą zawierały takie dane jak:

· określenie usługodawcy i usługobiorcy
· numer kolejny i datę ich wystawienia
· nazwę usługi
· kwotę, której dotyczy dokument

4. Przejazdy płatnymi autostradami

Rozporządzenie wymienia również dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi, podając minimalne dane, jakie muszą się w nich znaleźć:
· nazwa i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy
· numer kolejny i datę wystawienia
· nazwa autostrady, za przejazd którą pobierana jest opłata
· kwota należności wraz z podatkiem
· kwota podatku

5. Rachunki

Za faktury VAT rozporządzenie uznaje także rachunki, o których mowa w 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Chodzi tutaj o rachunki wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych w § 11, § 12, § 14-20, § 22-25 i § 27 omawianego rozporządzenia.

Wszystkim opisanym wyżej dokumentom nadano status faktury VAT. Warto więc pamiętać, że takie dokumenty księgujemy i wprowadzamy do rejestrów VAT podobnie jak same faktury.
Co więcej – na ich podstawie możemy zmniejszyć swoje zobowiązania z tytułu VAT wykorzystując w tym celu mechanizm odliczania od podatku należnego podatek VAT zawarty w tych dokumentach.

podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)