Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bony świąteczne trzeba doliczyć do przychodów pracownika

0
Podziel się:

Kluczowe znaczenie ma by wypłata nastąpiła w związku ze stosunkiem pracy oraz to, kto dokonuje wypłaty, czyli pracodawca i komu.

Bony świąteczne trzeba doliczyć do przychodów pracownika
(Ginasanders/Dreamstime)

Przekazanie bonów świątecznych dla pracowników wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku. Wartość takiego świadczenia trzeba doliczyć do przychodów ze stosunku pracy, wykazać w składanej deklaracji PIT-4 i przekazywanej pracownikowi informacji PIT-11.

Przychodem ze stosunku pracy jest nie tylko otrzymane wynagrodzenie. Ustawa zalicza do niego wszelkie wypłaty pieniężne i wartość pieniężną świadczeń w naturze np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop, nagrody. Nie jest istotne zarówno źródło finansowania, jak też nazwa, sposób przekazania wynagrodzenia oraz wcześniejsze ustalenie, że takie wynagrodzenie pracownik otrzyma. Kluczowe znaczenie ma by wypłata (przekazanie) nastąpiło w związku ze stosunkiem pracy oraz to, kto dokonuje wypłaty, czyli pracodawca i komu (pracownikowi).

Niektóre rodzaje profitów otrzymanych w związku z zatrudnieniem korzysta jednak ze zwolnienia. Oznacza, to że ich wartość nie jest doliczona do przychodu pracownika. Ustawa zawiera całą listę takich zwolnień. Znajduje się w niej również zwolnienie świadczeń rzeczowych otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych.

Zwolnienie to jednak zostało ograniczone. Po pierwsze kwotowo - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Po drugie zostały z niego wprost wyłączone bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Wartość bonu trzeba doliczyć do przychodów

Oznacza to, że otrzymane z zakładu pracy bony świąteczne stanowią u pracownika przychód ze stosunku pracy i nie podlegają zwolnieniu od podatku. W konsekwencji, przekazanie pracownikom bonu uprawniającego do wymiany na wybrane towary lub usługi, należy dodać do innych przychodów z pracy i opodatkować według skali podatkowej.

Na przedsiębiorcy, jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od wartości wydanego pracownikowi bonu, wpłacenia na rachunek urzędu skarbowego i wykazania go w składanej rocznej deklaracji PIT-4R (termin na złożenie mamy do końca stycznia następnego roku) oraz informacji przekazywanej pracownikowi PIT-11 (czas na przekazanie mija z końcem lutego następnego roku). Przychód z tego tytułu powstanie na zasadzie kasowej, czyli w momencie otrzymania przez pracownika bonu.

*Podstawa prawna: *art. 12, art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 31, 32, 38 ust. 1 a, 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj więcej o rozliczaniu podatków w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t90773.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ktore;wydatki;mozna;zaliczyc;do;kosztow;firmy,152,0,953496.html) Podatek może być niższy, pod warunkiem że... Podatnik uwzględniając poniesione wydatki w kosztach firmowych powinien przede wszystkim kierować się definicją kosztu uzyskania przychodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t139556.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/bezplatne;uzyczenie;co;z;podatkami,252,0,919292.html) Pożyczyłeś samochód. Pamiętaj o podatku Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą bardzo często korzystają z pomocy swoich najbliższych przy stawianiu pierwszych kroków w biznesie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t115558.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/fiskus;moze;zwolnic;przedsiebiorce;z;zaplaty;podatku,202,0,903626.html) Nie masz na zapłatę podatku? Fiskus pomoże Brak płynności w regulowaniu zobowiązań jest jednym z najczęściej pojawiających się problemów u przedsiębiorców.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)