Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bony towarowe dla pracowników

0
Podziel się:

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji pracodawcy często wręczają swoim pracownikom bony towarowe. W zależności od tego, z jakich środków zostaną zakupione, będą one objęte obowiązkiem oskładkowania i opodatkowania lub też będą z nich zwolnione

Bony towarowe dla pracowników

.

Wolna od podatku jest taka wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, które sfinansowane są w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych i ich wysokość nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami są w szczególności: bony towarowe, paczki świąteczne dla dzieci, bilety na imprezy sportowe lub kulturalne (art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – DZ. U. z 200 r. nr 14 poz.176, ze zm.). W momencie, kiedy wartość świadczeń przekroczy tę kwotę, wówczas od nadwyżki ponad tę kwotę należy odprowadzić zaliczkę na podatek. Istotną kwestią jest fakt, iż świadczenia z funduszu muszą być zgodne z jego celami, tzn. ich wysokość pracodawca powinien uzależnić od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika.

Jeżeli pracodawca finansuje zakup bonów towarowych dla pracowników z własnych środków (innych niż zakładowego funduszu świadczeń socjalnych), wówczas od całej kwoty musi odprowadzić zaliczkę na podatek.

Jeśli chodzi o emerytów i rencistów, którzy są byłymi pracownikami danego zakładu pracy, wszelkie otrzymywane przez nich świadczenia rzeczowe są zwolnione z podatku ( art. 21 ust. 1 pkt 39 ww ustawy). Nie funkcjonuje w stosunku do tych świadczeń żadne ograniczenie kwotowe, jak również nie muszą być one finansowane ze środków funduszu świadczeń socjalnych.
Jak podkreślają eksperci poradnika „Personel od A do Z. Prawo pracy”, wartość świadczeń rzeczowych finansowanych ze środków funduszu świadczeń socjalnych nie zwiększa podstawy wymiaru składki ZUS. Natomiast, kiedy pracodawca finansuje zakup bonów z innych źródeł, wówczas wyłączona z podstawy wymiaru składek jest wartość świadczeń okolicznościowych przyznawanych w formie rzeczowej lub w formie bonów towarowych uprawniających do zakupu w sklepach artykułów spożywczych i przemysłowych – do wartości nieprzekraczającej rocznie kwoty, która z tego tytułu została zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli 380 zł w 2003 r. Musi być spełniony jeden istotny warunek, bony nie mogą one być wymieniane na pieniądze.

Bony zakupione ze środków: Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Z innych środków
Podatek dochodowy od osób fizycznych Wolne do kwoty 380 zł Opodatkowane w całości
Składki na ubezpieczenie społeczne Wolne w całości Wolne do kwoty 380 zł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)