Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Cena netto i brutto. Co powinien wiedzieć kupujący?

3
Podziel się:

Często na paragonie cena oznaczona jest na dwa sposoby. Znajduje się na nim cena netto i cena brutto. Czym się różnią?

Na cenę brutto składa się cena netto oraz stawka podatku VAT
Na cenę brutto składa się cena netto oraz stawka podatku VAT (Tomasz Kawka)

Jeśli kupujemy w sklepie jakiś produkt lub usługę, transakcja musi być potwierdzona paragonem lub fakturą. To dowód na to, że przedsiębiorca prowadzi swoją działalność legalnie. Paragon lub faktura są też dowodem na to, że płatność została uregulowana albo zgadzamy się na uregulowanie tej płatności w najbliższym czasie.

Która cena towaru obowiązuje kupującego?

Może się zdarzyć, że cena, według której towar oznaczono na półce, nie jest tą samą ceną, która została podyktowana przez sprzedawcę. W takiej sytuacji prawo stoi po stronie kupującego. Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeśli rzecz zostanie wystawiona w miejscu publicznym razem z ceną, to jest to oferta sprzedaży. Zawarcie takiej umowy następuje w momencie, gdy kupujący do niej przystąpił. Zgodnie z kodeksem cywilnym w momencie, gdy istnieją wątpliwości, umowa jest zawarta, jeśli sklep otrzymał oświadczenie o przyjęciu takiej oferty.

Jeśli robiąc zakupy w sklepie, zobaczymy jakiś produkt w określonej cenie, a przy kasie okaże się, że cena ta jest przez przypadek zaniżona i nieaktualna, to w takiej sytuacji umowa jest ważna i cena, która jest na półce, jest ceną obowiązującą. Tym samym sprzedawca nie może odmówić sprzedania towaru w cenie, która była na półce sklepowej. Takie wystawienie towaru jest bowiem ofertą. Kupujący może więc zgłosić roszczenia o to, żeby wykonać umowę.

Kwota, jaką płaci klient końcowy w sklepie albo lokalu usługowym, jest ceną brutto. To ostateczna, całkowita i końcowa cena dla konsumenta. Sprzedawca musi podać na paragonie cenę brutto, a kupujący musi wiedzieć od razu, ile będzie musiał zapłacić za konkretny towar, żeby nie musiał wykonywać skomplikowanych obliczeń, by poznać cenę.

Czym jest cena brutto?

Cena brutto składa się z ceny netto i podatku VAT, który jest przypisany do danego produktu lub usługi. Najczęściej to 23 proc. Żeby policzyć cenę brutto, trzeba pomnożyć cenę netto przez właściwą stawkę podatku VAT, a potem dodać to do kwoty netto.

Wzór na obliczenie ceny brutto to:

Cena brutto = cena netto + stawka podatku (np. 23% x cena netto)

W przypadku obliczania ceny brutto od ceny netto, a także podatku, może się zdarzyć problem z otrzymaną kwotą, a także jej zaokrąglaniem. Cena musi być zawsze zaokrąglona do dwóch miejsc po przecinku. W sytuacji, gdy obliczamy podatek od kilku sztuk towaru, można obliczyć podatek VAT od pojedynczej sztuki, a wynik zsumować albo obliczyć go od sumy sprzedaży. Prawo zezwala na zastosowanie obu możliwości.

Niezależnie od tego zawsze cena powinna być zaokrąglona do dwóch miejsc po przecinku. Przykład? Weźmy towar, którego cena netto to 81,29 zł. Dla tego konkretnego towaru stawka podatku to 23 proc. Obliczając więc stawkę brutto mamy:

81,29 zł + (0,23 x 81,29 zł) = 81,29 zł + 18,69 zł = 99,99 zł

Kupujący zapłaci więc 99,99 zł. I to jest cena ostateczna, cena brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Hanusek
2 lata temu
Małgorzata (Pomoc OLX) 18 wrz 2020, 14:13 CEST Dzień dobry, zgodnie z otrzymaną prośbą, zapoznałam się szczegółowo z Pana sprawą oraz skonsultowałam wszystko z działem prawnym. Zgodnie z punktem 4.4 naszego regulaminu podpunktem C do którego się Pan odnosi w prowadzonej wcześniej korespondencji cena podana w ogłoszeniu musi być ceną brutto. Użytkownik w treści ogłoszenia może wskazać ile wynosi podatek VAT jako informacja dla osób, które mogą się z niego rozliczać. Nie ważne czy podatek VAT zostanie podany w formie % czy podając konkretną kwotę. Zweryfikowałam wskazane przez Pana ogłoszenie i faktycznie zostało ono dodane niezgodnie z naszym regulaminem a dokładnie łamie punkt 4.4. podpunkt C. Pana reklamacja jest jak najbardziej uzasadniona i tego typu ogłoszenia nie powinny być zamieszczane na naszym serwisie. ... Mimo to oszuści na OLX zezwalają na pisanie Cen Netto !
Lukasz
3 lata temu
Zapewne musisz tą cenę pomnożyć przez 23% a potem ostateczny wynik odjać od od ceny 250zl brutto i wtedy wyjdzie cena netto
szady
3 lata temu
mam pytanie jak mam zapłacic 250zł brutto to ilę będę usiał zapłacic ?