Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Cesja leasingu. Na czym polega i kto może z niej skorzystać?

1
Podziel się:

Cesja leasingu, przejęcie leasingu może być dobrym sposobem finansowania środków trwałych. Dla jednej strony może to być szybkie uwolnienie się od zobowiązań związanych z leasingiem, a dla drugiej możliwość korzystania ze środka trwałego taniej niż w przypadku leasingu rozliczanego od początku.

Cesja leasingu umożliwia dokonanie zmiany wierzyciela
Cesja leasingu umożliwia dokonanie zmiany wierzyciela (Materiały prasowe)

Jednym z rodzajów leasingu jest leasing operacyjny. Jedną z jego bardziej znaczących wad jest konieczność podpisania umowy na czas, który wynosi przynajmniej 40 proc. okresu ustalonego w prawie do amortyzacji konkretnego przedmiotu. Mówiąc o samochodach osobowych, będą to dwa lata, w przypadku wielu innych maszyn nawet trzy lata.

Jeśli leasingobiorca wpadnie w kłopoty finansowe albo z innych przyczyn będzie chciał zrezygnować z umowy leasingu, może mieć nie lada kłopot. W przypadku zwrócenia przedmiotu leasingu umowa będzie rozliczona w sposób mało korzystny. Jeśli leasingobiorca zechce wcześniej wykupić przedmiot leasingu, może to zrobić za wartość rynkową. Jeśli jest wyższa niż raty pozostałe do spłaty, straci dość dużo.

I właśnie w takich przypadkach sensownym rozwiązaniem może się okazać cesja leasingu, czyli przeniesienie praw i zobowiązań z umowy leasingu na firmę trzecią.

Kto może przejąć leasing?

Leasing może przejąć ten, którego zaakceptuje leasingodawca. Firma, która finansuje leasingowany sprzęt, musi bowiem sprawdzić wiarygodność i zdolność kredytową cesjonariusza. W praktyce procedura wygląda tak, jakby było to na nowo udzielenie leasingu. Cesja leasingu bardzo często dotyczy samochodów osobowych. W takiej sytuacji zwykle wniosek rozpatruje się w procedurze uproszczonej. Warto pamiętać, że w przypadku przejmowania leasingu przez przedsiębiorcę, taka transakcja nie powinna stanowić problemu, o tyle w sytuacji zainteresowania cesją osoby, która nie prowadzi działalności, to takie działanie może być niedopuszczalne.

W przypadku cesji leasingu, czyli zmiany leasingobiorcy musimy pamiętać, by nie doszło do istotnych zmian w postanowieniach umowy. Jeśli do takich zmian dojdzie, będzie ona potraktowana jako nowa umowa leasingowa, co wiąże się z obowiązkiem utrzymania jej przez minimum 40 proc. czasu amortyzacji przedmiotu leasingu. Wszystko to ma związek z podatkami. W przypadku cesji leasingu, dotychczasowy leasingobiorca nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Nawet jeśli umowę leasingową zerwał przed czasem, to nie musi oddawać żadnych podatków. W przypadku przedsiębiorcy, który przejmuje leasing może odliczać VAT na normalnych warunkach każdej umowy leasingowej. Jeśli w ramach umowy cesji, zostanie wypłacone odstępne, to trzeba będzie rozliczyć VAT od odstępnego.

Ile kosztuje cesja leasingu?

Odstąpienie leasingu to oczywiście formalności i koszty. Podstawowym kosztem będzie opłata manipulacyjna. Najczęściej będzie to kwota między 500 a 1000 zł. Trzeba też zorientować się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Chodzi tu o to, czy przechodzi na nowego użytkownika, czy też istnieje szansa na wycofanie pieniędzy za okres, kiedy ubezpieczenie nie będzie działało. Potem oblicza się pozostałe do końca leasingu opłaty.

Odstępne przy cesji leasingu

Odstępne przy cesji leasingu jest formą wynagrodzenia płaconego dotychczasowemu leasingobiorcy. Jest wyższe, jeśli wartość rynkowa przedmiotu leasingu jest większa niż raty, które pozostają do końca umowy. Jeśli do końca umowy zostało sporo czasu, może się opłacać oddanie leasingu za symboliczną kwotę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Czarek
3 lata temu
Przejąłem w drodze cesji umowę leasingu, a leasingodawca w międzyczasie zmienił OWU i zlikwidował możliwość cesji, "ze względów biznesowych". Nie zostałem o tym poinformowany i nie mogłem dokonać cesji na inną osobę, gdy przedmiot umowy przestał mi być potrzebny. Co mogę w tej sytuacji zrobić?