Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Chorobowe

0
Podziel się:

Jeśli złapało Cię przeziębienie albo złamałeś nogę, to możesz nie przychodzić do pracy.
W takiej sytuacji przysługuje ci zwolnienie chorobowe. Fachowo mówi się o nim
czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby.

Chorobowe przysługuje pracownikom, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym
Chorobowe przysługuje pracownikom, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym (skynesher/iStockphoto)

Jeśli złapało Cię przeziębienie albo złamałeś nogę, to możesz nie przychodzić do pracy. W takiej sytuacji przysługuje ci zwolnienie chorobowe. Fachowo mówi się o nim czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby. Dowiedz się, co to jest chorobowe

Jak dostać chorobowe?

Chorobowe przysługuje każdemu pracownikowi, który ma ubezpieczenie chorobowe. Będzie to na pewno każda osoba pracująca na etacie, a także niektórzy wykonawcy umów zlecenie.

Żeby skorzystać z takiej możliwości lekarz musi określić niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby. Wystawia wtedy zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA. Żeby wydać takie zaświadczenie lekarz musi obowiązkowo zbadać pacjenta. O swojej niedyspozycji pracownik musi powiadomić pracodawcę najpóźniej w ciągu 2 dni.

Zwolnienie wysyłane jest najczęściej elektronicznie do pracodawcy. Jeśli jednak wydano je w formie papierowej, to w ciągu tygodnia trzeba je dostarczyć pracodawcy. Jeśli siódmy dzień przypada w dzień wolny od pracy, to uznaje się, że można je dostarczyć pierwszego dnia roboczego bo dniu wolnym.

Ile dostanę na chorobowym?

Każdy, kto przebywa na zwolnieniu lekarskim, otrzymuje wynagrodzenie chorobowe. O ile oczywiście wcześniej była opłacona przez niego składka chorobowa. Jest ona obowiązkowa dla wszystkich, którzy pracują na umowie o pracę. Ci, rozliczający się na podstawie umowy-zlecenia opłacają ją dobrowolnie. Podobnie jest z osobami, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Zasiłek chorobowy, który jest wypłacany przy dłuższej chorobie przysługuje "etatowcom", jeśli chorują dłużej niż 30 dni, a także zleceniodawcom, jeśli ich choroba trwa przynajmniej 90 dni. Już od pierwszego dnia choroby, zasiłek należy się osobom, które przez co najmniej 10 lat płaciły składki na ubezpieczenie chorobowe.

Wysokość "chorobowego", a także samego zasiłku zależy od przyczyny nieobecności. Zwykle jest to 80 proc. podstawy wymiaru. W określonych przypadkach może być wyższa. Dzieje się tak, gdy choroba przypada w czasie ciąży albo w sytuacji, gdy niezdolność do
pracy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Wtedy pracownik otrzymuje 100 proc. podstawy wymiaru.

Zasiłek chorobowy a wynagrodzenie chorobowe

Choć te pojęcia są różne, dotyczą praktycznie tego samego. Chodzi o pieniądze uzyskiwane w czasie zwolnienia chorobowego. Różnica między nimi polega na tym, kto pieniądze te wypłaca. I tak: Wynagrodzenie chorobowe należy się przez pierwsze 33 dni choroby. Jeśli
pracownik ma więcej niż 50 lat, to jest to 14 dni. To wynagrodzenie wypłaca pracodawca.

Zasiłek chorobowy natomiast wypłacany jest od 34 lub 15 dnia choroby (w zależności od wieku pracownika) przez ZUS albo przez pracodawcę, jeśli zgłosił on do ubezpieczenia przynajmniej 20 osób.

Ale to nie wszystko. Chorobowe przysługuje nie tylko w czasie choroby pracownika. Osoba pracująca może skorzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego w przypadku choroby swojego dziecka. Wtedy otrzymują oni zasiłek opiekuńczy. Warunkiem otrzymania takiego zasiłku jest to, że dziecko ma poniżej 14 lat, a w gospodarstwie domowym na ma innych członków rodziny, którzy mogliby zająć się tym dzieckiem. Takie ograniczenie nie dotyczy chorego dziecka do lat 2.

Z zasiłku opiekuńczego mogą też skorzystać rodzice dziecka zdrowego, jeśli ma ono mniej niż 8 lat, a żłobek lub przedszkole zostały nagle i w sposób zupełnie nieprzewidziany zamknięte. Zasiłek opiekuńczy na dziecko może być wypłacany maksymalnie przez 60 dni w
roku kalendarzowym. Ile on wynosi? Miesięcznie jest to 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)