Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy kurs językowy dla pracownika jest zawsze zwolniony z podatku

0
Podziel się:

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest kształcenie się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.

Czy kurs językowy dla pracownika jest zawsze zwolniony z podatku
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku świadczeń otrzymanych przez pracownika na podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest kształcenie się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.

Tylko w takim przypadku świadczenia przyznane przez pracodawcę będą wolne od podatku. Jeśli pracownik kształci się z własnej inicjatywy, zwolnienie nie przysługuje.

W tym przypadku wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę należy uznać za podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników, uzupełniających wiedzę i umiejętności z inicjatywy pracodawcy. Takie świadczenie korzysta ze zwolnienia od podatku.

Zwolnienie od podatku, które będzie miało zastosowanie w tej sytuacji odnosi się do wartości świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które nie jest objęte zwolnieniem od podatku. Pracodawca może też przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, tj. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie, które w takiej sytuacji będą korzystały ze wspomnianego zwolnienia od podatku.

Natomiast pracownikowi, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy, może być przyznane jedynie zwolnienie z całości lub z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia i urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a pracownikiem. Ewentualne dodatkowe świadczenia ze strony pracodawcy, tj. np. opłacenie kosztów kształcenia pracownikowi, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy, nie korzystają ze zwolnienia od podatku i stanowią przychód tej osoby ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (sygn. IPPB4/415-826/10-4/JK).

Podstawa prawna

  • Art. 21 ust. 1 pkt 90 updof.
Czytaj więcej o prowadzeniu firmy w Polsce
Jeśli spełnisz te warunki, zapłacisz mniej Zwolnieniem będzie objęta wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeśli zostaną spełnione określone warunki.
Małe firmy częściej korzystają z dotowanych szkoleń 89,5 proc. przedsiębiorców korzysta ze szkoleń, lecz tylko około 19 proc. wysyła pracowników na te współfinansowane z funduszy unijnych.
Od imprezy integracyjnej trzeba zapłacić podatek Udział w imprezie integracyjnej to przychód pracownika i to bez względu na to czy pracownik brał w niej udział, czy nie.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)