Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy po urlopie ojcowskim trzeba płacić FP i FGŚP?

0
Podziel się:

Zakład pracy zwolniony jest na 36 miesięcy z opłacania składek po urlopie macierzyńskim. Czy to samo dotyczy ojcowskiego?

Czy po urlopie ojcowskim trzeba płacić FP i FGŚP?
(ArtisticCaptures/iStockphoto)

Zakład pracy zwolniony jest na 36 miesięcy z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych po urlopie macierzyńskim. Czy to samo dotyczy ojcowskiego?

**Niestety. zwolnienie to nie obejmuje pracowników wracających do pracy po wykorzystaniu urlopu ojcowskiego.

Przepisy regulujące zasady opłacania składek na Fundusz Pracy zwalniają pracodawców z obowiązku naliczania i odprowadzania składek na wspomniany fundusz za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Podobne zapisy znajdują się w przepisach dotyczących składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W obu przypadkach zwolnienie to obejmuje okres 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z jednego z wymienionych urlopów.

ZUS wyjaśnia, że na równi z powrotem z urlopu macierzyńskiego należy także uznawać powrót z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Przepisy jednoznacznie więc określają rodzaj urlopu, po powrocie z którego dany pracownik może być objęty zwolnieniem z obowiązku naliczania i odprowadzania za niego składek na FP i FGŚP. Nie ma w nich mowy o urlopie ojcowskim. Oznacza to, że za pracowników wracających do pracy z tego rodzaju urlopu pracodawcy muszą naliczać składki na FP i FGŚP na ogólnych zasadach.

Podstawa prawna

  • Art. 1823 Kodeksu pracy.
    • Art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
    • Art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t92876.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/urlop;ojcowski;w;przypadku;adopcji,189,0,622269.html) Urlop ojcowski w przypadku adopcji Taki urlop przysługuje nie tylko pracownikowi, któremu urodziło się dziecko, a więc ojcu biologicznemu, ale także pracownikowi, który jest ojcem adopcyjnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t37274.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/niewyplacalnosc;pracodawcy;-;kto;skorzysta;na;nowych;przepisach,168,0,593064.html) Niewypłacalność pracodawcy - kto skorzysta na nowych przepisach? Pracownikom firmy, która nie funkcjonuje co najmniej przez 2 miesiące, zaliczkę na poczet wynagrodzeń wypłaci Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t74612.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kto;placi;chorobowe;po;zakonczeniu;urlopu;bezplatnego,28,0,747036.html) Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego Zasiłek chorobowy, a więc także wynagrodzenie chorobowe, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu bezpłatnego.

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)