Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy warto być VAT-owcem?

0
Podziel się:

Zgodnie z ogólną zasadą podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego zwolnieni są z VAT z mocy prawa, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy określonego w ustawie limitu.

aktualizacja 2010-12-21

Oznacza to, iż od decyzji początkującego przedsiębiorcy zależy, czy będzie on VAT-owcem, czy też nie (z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie).

W tej kwestii lepiej nie podejmować pochopnych decyzji, bo kolejna okazja do zwolnienia z VAT nadarzy się dopiero za 3 lata.

Zalety Wady
Nie trzeba wystawiać faktur VAT ani deklaracji Nie można odliczać podatku zawartego w fakturach zakupu
Cena brutto nie musi zawierać VAT Klienci - VATowcy nie mogą odliczyć VAT, gdyż zamiast faktury otrzymują rachunek
Nie trzeba śledzić przepisów VAT, w tym ustalać stawek podatku dla sprzedawanych przez siebie towarów/usług Trzeba obniżać cenę by przyciągnąć klientów-VATowców, którzy na ogół preferują dostawców opodatkowanych VATem

Zwolnienie z VAT będzie dobrym rozwiązaniem dla firmy, która sprzedaje swoje towary/usługi przede wszystkim na rzez klientów indywidualnych. Ta grupa odbiorców nie jest zainteresowana odliczaniem VAT, za to chętnie kupi towar tańszy o 23 procent.

Opodatkowanie VAT natomiast lepiej wypada w relacjach firma - firma.

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego zwolnieni są z podatku VAT*, *jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży netto nie przekroczy kwoty 150 tysięcy złotych - w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.

Podatnicy, którzy chcą być VAT-owcami powinni pamiętać, iż przed dniem wykonania pierwszej czynności objętej opodatkowaniem podatkiem VAT muszą złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne - druk VAT-R.

W chwili złożenia zgłoszenia rejestracyjnego firma staje się zarejestrowanym podatnikiem VAT i od tego momentu przysługuje mu prawo do odliczeń i otrzymywania zwrotów.

Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie na druku VAT-5.

Dane teleadresowe urzędu skarbowego znajdziesz w **bazie urzędów skarbowych.

Podatnicy, którzy korzystali ze zwolnienia VAT i przekroczyli limit obrotu 30 000 EURO (ok. 120 tys. zł) - automatycznie tracą zwolnienie podatkowe w momencie przekroczenia tej kwoty. Jednocześnie wraz z przekroczeniem limitu powstaje u nich obowiązek podatkowy. W tym przypadku opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka sprzedaży ponad kwotę limitu.

Rezygnacja bądź utrata prawa do zwolnienia podmiotowego nie jest ostateczna.

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać z omawianego zwolnienia.

Opłaty

Zgłoszenie VAT - 170 zł

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ - PRZEWODNIK KROK PO KROKU!

zakładam firmę
porady
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)